Späť na všetky články
pred 10 mesiacov 282 videní | 3 minúty čítania

Prečo cestovať na Egejskú riviéru? Efez

Prečo cestovať na Egejskú riviéru? Efez
Chcete zažiť neopakovateľnú atmosféru údajne najzachovalejšieho antického mesta na svete, nechať sa očariť nevšednou krásou jedného zo 7 divov sveta, či vychutnať si rozprávkové výhľady a nádherné pláže?

Chcete zažiť neopakovateľnú atmosféru údajne najzachovalejšieho antického mesta na svete, nechať sa očariť nevšednou krásou jedného zo 7 divov sveta, či vychutnať si rozprávkové výhľady a nádherné pláže s tyrkysovo priezračným morom, obklopené množstvom zelene?

Aj toto sú dôvody, prečo v rámci dovolenky v Turecku určite nevynechať Egejskú riviéru, ukrývajúcu svoj klenot, preslávené mesto Efez! Tu si na svoje prídu všetci tí, ktorých lákajú nielen nádherné scenérie, ale aj chuť spoznávať dávne civilizácie…
 

 

Vedeli ste, že? Tajomstvá Efezu

Vedeli ste, že Efez v minulosti patril medzi najvýznamnejšie mestá Rímskej ríše? Práve ruiny v tomto čarokrásnom mieste sú pamiatkou na jej zlatú éru. Domáci obyvatelia sa tiež s hrdosťou môžu pýšiť tým, že ich rodné mesto sa stalo najlepšie zachovalým antickým mestom na svete!

Prvé ľudské obydlia tu stáli v 1. tisícročí p.n.l. Už bohyňu Artemis očarili krásy Efezu, mesto jej bolo zasvätené a o tom svedčí i chrám, nesúci jej meno. Zaujímavosťou je, že tento nádherne zdobený chrám sa staval 120 rokov. Nebol prvým svätostánkom v danom meste, ale bol jedným z najveľkolepejších.

Hlavnými stavebnými materiálmi boli vápenec a mramor. Základnú stavbu podopieralo cca 120 stĺpov v iónskom slohu. Chrám bol vysoký približne 20 metrov. Bol dokonca vyšší než slávny Parthenon v Aténach. Po jeho dokončení ho umelci krásne vyzdobili. Socha samotnej Artemis stála uprostred. Chrám slúžil aj ako inštitúcia, pripomínajúca dnešnú banku, ktorá bola spravovaná kňazom a ľudia sa tam ukrývali pred prenasledovaním.

Ak sem zavítate, pozostatky chrámu si rozhodne nenechajte ujsť, nie nadarmo totiž patrí medzi 7 divov sveta. Škoda len, že sa dodnes nezachoval v pôvodnej podobe. Príčinou tohto nešťastia bol požiar v roku 356 pred naším letopočtom.
 

 

Keď sa rozhodnete spoznať čarokrásne mesto Efez o čosi dôkladnejšie, zapôsobí na vás aj množstvo iných kultúrnych pamiatok a skvostov. Navštíviť môžete napríklad Rímske kúpele, Hadriánov chrám, Trajánovu fontánu, ako aj jednu z najúžasnejších knižníc rímskej doby, ktorú ovplyvnil rímsky senátor Tiberius Julius Celsus Polemaeanus, alebo antické divadlo s kapacitou 25 000 ľudí. Tento amfiteáter sa nepreslávil iba divadelnými hrami, ale konali sa tu aj gladiátorské zápasy.

Mesto Efez je po Istanbule druhým najnavštevovanejším tureckým mestom a spolu s celým okolím prekrásnej Egejskej riviéry dnes patrí medzi vyhľadávané turistické atrakcie.
 
 

 

Chcete toho vidieť na vašej dovolenke pri Egejskom mori čo najviac, no potrebujete poradiť, ako spojiť oddych s aktívnym objavovaním starobylého antického sveta? Napíšte nám a my vám pomôžeme s výberom. Zavolajte nám alebo využite náš chat.


P.S.: Sme v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.

 

Egejská riviéra s IDEM.sk

Súvisiace články
pred 1 rokom 2119 videní | 4 minúty čítania
pred 7 mesiacov 1694 videní | 4 minúty čítania
pred 1 rokom 1603 videní | 4 minúty čítania
pred 1 rokom 1417 videní | 4 minúty čítania