Späť na všetky články
pred 1 rokom 319 videní | 4 minúty čítania

7 tvárí Turecka – sem sa budete chcieť vrátiť

7 tvárí Turecka – sem sa budete chcieť vrátiť
Turecko je krajina s bohatou históriou, nádhernými plážami a očarujúcou kultúrou. Vyberte sa do Turecka na víkend a budete sa tam chcieť vrátiť znovu.

Turecko je krajina s bohatou históriou, nádhernými plážami a očarujúcou kultúrou. Vyberte sa do Turecka na víkend a budete sa tam chcieť vrátiť znovu. A nie raz. Jeden poznávací zájazd nestačí na to, aby ste spoznali všetky krásy Turecka. Prinášame vám 7 tipov na TOP miesta, ktoré v Turecku rozhodne stoja za návštevu.

 

1. Istanbul

Istanbul je hlavným a najväčším mestom Turecka a jedným z najväčších miest na svete. Čaká vás tu pôsobivá architektúra, množstvo historických pamiatok, čulý nočný život a exotická atmosféra na mieste, kde sa spájajú dva kontinenty. Navštívte slávny Chrám Hagia Sofia, Modrú mešitu s vyše 200 oknami a 6 minaretmi a palác Topkapi, kde nájdete rôzne poklady ako napríklad vzácnu dýku, zdobenú najväčšími smaragdami na svete. Ak si chcete vychutnať panoramatický výhľad na Bospor, vystúpte na 62 metrov vysokú vežu Galata. Navštívte rušný a pestrý Egyptský bazár či originálne múzeum mozaiky. V historickom centre mesta sa naviac môžete povoziť na nostalgickej starej električke. V Istanbule sa rozhodne nebudete nudiť.


 

2. Pamukkale

Toto zvláštne miesto, ktoré sa začalo formovať už pred 15 000 rokmi, vyzerá ako zasnežená krajina. V malých terasovitých bazénikoch však nájdete teplú termálnu vodu, ktorá má 35-37°C. Slovo Pamukkale znamená bavlníkový hrad, nakoľko biela farba travertínu pripomína bavlnu. Dnes je Pamukkale súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 
 

3. Kapadokia

Ďalšou pamiatkou UNESCO, ktorú by ste rozhodne nemali obísť, sú kamenné útvary v Kapadokii, neďaleko od mesta Kayseri. Surreálna zmes skál, tunelov, jaskýň a ľudských obydlí vyzerá ako z rozprávky. Vyberte sa na potulky pešo alebo si túto zvláštnu scenériu pozrite z výšky, z teplovzdušného balóna.

 

 

4. Antalya

Antalya tvorí turistické centrum Tureckej riviéry so všetkým, čo k tomu patrí. Nájdete tu pulzujúci ruch mesta, množstvo hotelov, barov, reštaurácií a diskoték. Navštívte kurióznu uličku s dáždnikmi, prejdite sa po starej mestskej štvrti Kaleiçi a prezrite si početné historické pamiatky (flautový minaret Yivli, Hadriánovu bránu). Oddýchnite si na pláži s tyrkysovým morom alebo si vychutnajte plavbu na jachte.

 

 

5. Efez

Ruiny Efezu sú pamiatkou na zlatú éru Rímskej ríše. Navštívte Chrám bohyne Artemis, ktorý patrí medzi 7 divov sveta, Celziovu knižnicu, Hadriánov chrám, Trajánovu fontánu, antické divadlo a ďalšie historické pamiatky, pochádzajúce z dôb dávno zabudnutých. Prvé ľudské obydlia tu boli už v 1. tisícročí p.n.l. a Efez údajne patrí medzi najlepšie zachované mestá staroveku.

 

6. Jazero Van

Vanské jazero leží na brehu rovnomenného mesta, vo výške cca 1 700 m.n.m., obkolesené vysokými horami. Toto obrovské jazero má plochu vyše 3 750 km štvorcových a v jeho blízkosti sa rozprestiera záhadná kamenná Vanská citadela. Odporúčame vám urobiť si výlet na malý ostrov Ahtamar, kam sa dostanete loďou z obce Gevaş. Nájdete tu pokojné zákutia a  krásny arménsky Kostolík svätého kríža, ktorý pochádza z roku 921 a ukrýva pôsobivé fresky.

 
 

7. Trója

Ak milujete dejiny a mytológiu, slávnu Tróju jednoducho musíte vidieť. Pripomeňte si príbeh o krásnej Helene, navštívte múzeum a prezrite si slávne Schliemannove vykopávky. Nájdete tu aj drevenú repliku Trójskeho koňa – z Iliady ho poznáme ako danajský dar, dnes slúži ako turistická atrakcia.

 

Prajeme vám príjemnú dovolenku v Turecku, plnú nezabudnuteľných spomienok.

 

Zaži si Turecko s IDEM

 

P.S.: Dámy, máme pre vás tajný 8. tip. Pamätáte si ešte na tohto uhrančivého fešáka? Pripomeňte si hit nie tak dávnej minulosti :)

 

Súvisiace články
pred 2 rokmi 145098 videní | 5 minúty čítania
pred 1 rokom 120489 videní | 6 minúty čítania