Späť na všetky články
pred 7 mesiacov 1670 videní | 4 minúty čítania

Tipy od Idem – 5 najkrajších ostrovov v Chorvátsku

Tipy od Idem – 5 najkrajších ostrovov v Chorvátsku
Aj vy považujete Chorvátsko za ozajstné slovenské more? Radi spoznávate jeho členité a rôznorodé pobrežie? Ak sa neviete rozhodnúť, kam vyraziť, prinášame vám našich päť tipov.

Aj vy považujete Chorvátsko za ozajstné slovenské more? Radi spoznávate jeho členité a rôznorodé pobrežie? Ak sa neviete rozhodnúť, kam vyraziť, prinášame vám našich päť tipov. Ten najkrajší ostrov v Chorvátsku pre vás bude možno práve jeden z nich...

 

Rab

Ostrov Rab je deviaty najväčší chorvátsky ostrov, má rozlohu 93,6 km² a nachádza sa medzi ostrovmi Krk, Pag a Cres. Dostanete sa sem trajektom z mesta Jablanac. Na tomto slnečnom ostrove, plnom zelene, nájdete voňavé borovicové lesy, romantické zákutia, pieskové pláže, pripomínajúce Karibik aj typické stredomorské dedinky s úzkymi uličkami. Pozrite si premietanie filmu v starobylom amfiteátri v hlavnom meste ostrova Rab, navštívte rybárske hody v Kampore či miestne kúpele. Odporúčame vám aj letovisko Lopar, kde vás očarí dlhá piesková pláž s toboganom (potešia sa jej hlavne vaše deti).

 

Pag

Kvarnerský ostrov Pag má rozlohu 305 km² a je to piaty najväčší ostrov v Chorvátsku, ktorý sa môže pochváliť 280 slnečnými dňami v roku. S pevninou ho spája most, po ktorom sa na ostrov pohodlne dostanete autom. Nenájdete tu veľa zelene, nakoľko ostrov je preslávený svojou typickou kamenistou “mesačnou krajinou”. Sú tu však krásne kamienkové (Ručica, Mandre, Caska, Babe) aj pieskové pláže (Čista plaža, Planjka, Potočnica, Povljana), vhodné pre rodiny s malými deťmi. Tento ostrov však ponúka ešte oveľa viac: uvidíte tu storočné olivovníky bizarných tvarov, ktoré sú pod ochranou UNESCO ako biosférická rezervácia, antický vodovod v Novalji, Pažský záliv s morskou jaskyňou, aj slávnu disko pláž Zrće. Ak túžite po gastronomických zážitkoch, ochutnajte miestny pršut a pažský syr, pripomínajúci parmezán.

 

Pašman

Pašman sa nachádza v Severnej Dalmácii a patrí medzi menšie chorvátske ostrovy (má rozlohu iba 60,11 km²). Od susedného ostrova Ugljan ho delí morský prieplav Ždrelac, cez ktorý vedie most. Má množstvo kamienkových a pieskových pláži, z ktorých sú mnohé skryté a ako stvorené na romantickú dovolenku. Navštívte pieskovú pláž v dedinke Mrljane, ktorá je tiež preslávená liečivým bahnom. Pašman je vhodný pre tých, čo radšej trávia čas v prírode, než na preplnenej pláži. Vyberte sa na bicykel či na horskú turistiku, kde môžete obdivovať vinohrady, figové háje i olivovníkové sady a nazbierať si domov voňavé bylinky. Z najvyššieho vrchu na ostrove, ktorý sa volá Veliki Bokolj (272 m.n.m.), dovidíte až na Národný park Kornati.

 

Hvar

Ostrov Hvar má rozlohu 297,4 km² a je to štvrtý najväčší ostrov v Chorvátsku. Okrem toho, že vás privíta vôňou levandule a rozmarínu, má i bohatú históriu. Bol osídlený už v praveku a dnes tu nájdete pamiatky, ktoré sú zapísané v zozname svetových pamiatok UNESCO (napr. Starigradske polje). Navštívte najznámejšie letoviská Hvar, Sučuraj, Jelsa, a Stari Grad a vychutnajte si kúpanie v priezračnom, čistom mori alebo skúmanie morských zátok počas výletu loďou. Ostrov Hvar je tiež známy pestovaním viniča a výrobou kvalitných a chutných vín.

 

Vir

Malý ostrov Vir má rozlohu iba 22,38 km², no je skutočnou perlou Severnej Dalmácie. Na Vir sa dostanete cez most z Privlaky, neďaleko Zadaru. Napriek tomu, že tu nájdete len tri väčšie letoviská (Vir, Lozice a Torovi), na ostrove je čo pozerať. Navštívte Kaštelinu, benátsku obrannú pevnosť zo 16. storočia a okúpte sa na štrkových plážach s mimoriadne čistou vodou (napr. Duboka draga). Na Vire nájdete pokojné prostredie, borovicové lesy a olivovníkové sady. Je to ideálna destinácia pre pohodovú dovolenku s malými deťmi.

 

Ešte stále neviete, kam pôjdete na dovolenku? Poraďte sa s nami! Zavolajte nám alebo využite náš chat. Sme v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.

 

Poďte do Chorvátska s nami!

Súvisiace články
pred 11 mesiacov 2727 videní | 4 minúty čítania
pred 7 mesiacov 1670 videní | 4 minúty čítania
pred 8 mesiacov 686 videní | 4 minúty čítania