Späť na všetky články
pred 1 rokom 249 videní | 4 minúty čítania

Po cestách Ománu alebo neobjavený raj Tisíc a jednej noci

Po cestách Ománu alebo neobjavený raj Tisíc a jednej noci
Omán patrí medzi neobjavené klenoty arabského sveta. Nenájdete tu okázalé vysoké mrakodrapy ako v Dubaji, ale nudiť sa tu rozhodne nebudete, nakoľko zaujímavosti sa nachádzajú na každom kroku.

Omán patrí medzi neobjavené klenoty arabského sveta. Nenájdete tu okázalé vysoké mrakodrapy ako v Dubaji, ale nudiť sa tu rozhodne nebudete, nakoľko zaujímavosti sa nachádzajú na každom kroku.

 

Bohatá história krajiny s množstvom kultúrnych pamiatok a úchvatných mešít, horúce slnko a nepreplnené pláže, čisté more, rozľahlé púšte, rušné trhy a veľmi milí ľudia – aj to je Omán, záhadná a neznáma krajina, ktorú túži preskúmať nejeden dobrodruh, napríklad počas poznávacieho zájazdu.

 

Ktoré mesiace sú najvhodnejšie na návštevu Ománu?

Priemerné teploty vzduchu v hlavnom meste Ománu Muscat dosahujú 26°C v januári a 38°C v júni. Na dovolenku sa sem môžete vybrať kedykoľvek počas roka, pokojne aj v zime alebo na Veľkú noc. Teplota vody je tu najvyššia v letných mesiacoch júl a august. Vtedy dosahuje až 29°C. Ak chcete mať slnečné počasie, rátajte s tým, že približne od polovice júna do septembra býva v Ománe obdobie dažďov.

 

Aké zaujímavosti ponúka Omán turistom, ktorú milujú históriu?

Do turizmom nepoznačeného Ománu začínajú prenikať moderné prvky, ktoré vytvárajú v krajine pôsobivé kontrasty: starobylé mešity sa tu striedajú s presklenými fasádami moderných budov. Azda najviac je to vidieť v hlavnom meste Muscat (Maskat).

 

Navštívte rozľahlú Mešitu sultána Kábúsa, ktorej celý komplex pokrýva až 40 tisíc m² a dokáže vo svojom areáli prichýliť až 20 000 veriacich. Nájdete tu aj veľkú knižnicu a krásne udržiavané záhrady, plné kvetov a nádherne upravených živých plotov. V tejto mešite sa nachádza i najväčší ručne tkaný perzský koberec na svete, ktorý sa skladá z 1,7 miliardy uzlov, má veľkosť 70x60 metrov a váži neuveriteľných 21 ton. V Muscate si vyhraďte čas aj na múzeum Sheikh Al Zubair a sultánov palác Al Alam. Nevynechajte ani známe orientálne trhovisko Muttrah souq, kde nakúpite jedinečné suveníry pre svojich blízkych.

 

 

Ak ste zavítali do Ománu, bola by škoda obísť mesto Sur, kde údajne pôsobil legendárny arabský námorník Sindibád z Tisíc a jednej noci.

 

 

Sur je okrem toho prístavné mesto s krásnymi plážami, kde môžete pozorovať ako korytnačky kladú vajíčka do piesku. Navštívte neďalekú korytnačiu prírodnú rezerváciu Ras Al Jinz Turtle Reserve, pokojne aj spolu s deťmi – budú mať krásny zážitok na celý život.

 

 

Pri návšetve Ománu by ste rozhodne nemali vynechať starobylú pevnosť Barka a arénu, v ktorej sa zvyknú konať býčie zápasy (každý druhý piatok). Prebiehajú však inak ako španielska korida, nakoľko ide čisto o súboj dvoch býkov, ktorí sa pretláčajú hlavami, bez krvavých scén.

Významným mestom je aj Salalah, rodisko ománskeho sultána Qaboos bin Saida. Už v 13. storočí tu prekvital obchod s kadidlom. Navštívte početné archeologické pamiatky, ktoré nájdete v okolí mesta, napríklad Nabi Ayoub, hrobku starozákonného proroka Jóba a múzeum kadidla, v ktorom sa dozviete všetko o pestovaní kadidlovníka. Túto rastlinu môžete vidieť v hojnom počte v prírodnej rezervácii Wadi Dawkah, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Ak sa budete chcieť trochu schladiť, vyberte sa k vodopádom v prírodnom parku Wadi Darbat alebo na romantickú pieskovú pláž Al Haffa.

 

Aké prírodné krásy môžete obdivovať v Ománe?

V Ománe sa nachádza známa púšť Wahiba Sands, kde ešte stále žijú beduíni tradičným spôsobom života. Vyberte sa na dobrodružný výlet po nekonečnom oranžovom piesku na terénnom aute. Ochutnajte ťavie mlieko, typickú potravinu, obľúbenú v Ománe.

Táto krajina sa pýši aj nádherným morom, ktoré je ako stvorené na kúpanie, ale aj na potápanie a skúmanie podmorského sveta. Pod vodou môžete pozorovať morské korytnačky, pestrofarebné ryby a fascinujúce koralové útesy. Jedinečným zážitkom je aj pozorovanie veľrýb na otvorenom mori či plávanie s delfínmi.

Ak vás už nebavia tradičné destinácie, vyberte sa do Ománu už tento rok a spoznajte autentický život miestnych obyvateľov, ktorí chodia oblečení v bielych rúchach a radi si vychutnávajú nielen lahodnú vodnú fajku, ale aj jazdu na drahom aute (prípadne na ťave, ktorá je tu doteraz obľúbeným dopravným prostriedkom).

 

Spoznajte čaro Ománu s IDEM

 
Súvisiace články
pred 2 rokmi 145098 videní | 5 minúty čítania
pred 1 rokom 120489 videní | 6 minúty čítania