Jeseň ponúka stále veľké množstvo slnečných dní, ktoré sú vďaka krásnemu sfarbeniu prírody a miernejším teplotám priam stvorené na túry a prechádzky po Slovensku. V našom dvojdielnom seriáli o vodopádoch vám preto ponúkneme hneď niekoľko tipov na výlety, a to konkrétne za našimi najkrajšími vodopádmi.

V prvom príspevku začíname tými, ktoré získali čestné miesto na zozname národných prírodných pamiatok. Je ich rovno 5 a všetky stoja za to, aby ste k nim aspoň raz zavítali.

1. Brankovský vodopád

Na západnom okraji Nízkych Tatier, v okrese Ružomberok, nájdete najvyšší vodopád celých Nízkych Tatier. Jeho výška dosahuje až 55 m, čo je v porovnaní s ostatnými vodopádmi naozaj veľa (pre porovnanie – známy vodopád Skok vo Vysokých Tatrách má asi 30 metrov).

Brankovský vodopád je najkrajší v zime, keď z neho vzniká niekoľko desiatok metrov dlhý ľadopád, ale aj na jar, keď ho napája voda z topiaceho sa snehu. Zážitkom je však určite v každom ročnom období, hoci sa môžete stretnúť s tým, že z neho nebude stekať priveľa vody.

Dostupnosť: K vodopádu sa dostanete z Podsuchej, ktorá sa nachádza asi 7 kilometrov od Ružomberka po hlavnej ceste E77 smerom na Banskú Bystricu. Trasa k vodopádu trvá približne 0:45 minút a je vhodná aj pre malé deti.

brankovsky-vodopad

2. Lúčanský vodopád

V okrese Ružomberok, v dedinke Lúčky neďaleko Veľkého Choču, nájdete aj ďalší pozoruhodný vodopád, známy ako Lúčanský. Ide o travertínový vodopád, ktorého výška dosahuje 12 metrov.

Vodopád fascinuje turistov hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade samotným faktom, že sa nachádza priamo uprostred kúpeľnej obce Lúčky. Ďalším dôvodom je kaskádovitý vzhľad vodopádu. Voda z travertínovej terasy steká do malého jazierka, ktorého travertínové podlažie sfarbuje vodu do bledomodrej farby.

V lete sa dokonca ľudia pod vodopádom zvyknú aj kúpať. Samozrejme, ide o kúpanie na vlastnú zodpovednosť.

lucansky-vodopad

3. Kľacký vodopád

Kľacký vodopád sa nachádza v okrese Martin na juhu Lúčanskej Malej Fatry. Svoj názov pritom nedostal len tak náhodou. Tečie totiž pod vrchom Kľak, v nadmorskej výške 990 m. n. m.

Tento vodopád dosahuje pomerne veľkú výšku 30 metrov a je jedným z najkrajších, a preto i najnavštevovanejších vodopádov v Malej Fatre. Navštíviť sa ho oplatí predovšetkým v období väčších dažďov, pretože práve vtedy naberá na mohutnosti. Sklamania sa však nemusíte báť ani vtedy, ak sem prídete v suchších obdobiach.

Dostupnosť: Ku Kľackému vodopádu sa najľahšie dostanete z obce Vrícko, ale dá sa sem prísť aj z obce Fačkov. Prístupný je po značkovaných turistických chodníkoch.

klacky-vodopadzdroj: geocaching.com

4. Starohutský vodopád

Starohutský alebo aj Starohutiansky vodopád nájdete v okrese Žarnovica na strednom Slovensku. Aby sme boli presnejší, narazíte naň vtedy, ak navštívite Novú Baňu a pôjdete až na koniec jej mestskej časti s názvom Stará Huta. Odtiaľ teda aj to pomenovanie vodopádu.

Veľa ľudí označuje práve Starohutský vodopád za ten najmohutnejší a najkrajší, aký nájdete v sopečných pohoriach celého stredného Slovenska. No či už mu patrí prívlastok najkrajší alebo nie, isté je, že je krásny a oplatí sa ho vidieť.

Najzaujímavejší je na jar, keď sa topí sneh, ale pekným cieľom na vychádzku je v akomkoľvek ročnom období.

Dostupnosť: K vodopádu sa dostanete ľahko. Stačí, ak pôjdete cez Novú Baňu smerom na Starú Hutu. Na konci osady nájdete smerovník, ktorý vás navedie na správnu trasu k vodopádu. Vodopád je od Starej Huty vzdialený len 300 metrov severne. Nejde teda o žiadnu náročnú túru, skôr párminútovú prechádzku, ktorú jednoducho zvládnu deti i seniori.

starohutsky-vodopadzdroj: planetslovakia.sk

5. Vodopád Bystrého potoka

Posledný vodopád z tých, ktorý bol na Slovensku vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku, je Vodopád Bystrého potoka, známy aj ako Vodopád Bystré. Svojou mohutnosťou a 20-metrovou výškou sa radí k tým najväčším a súčasne i najatraktívnejším vodopádom na Slovensku.

Vodopád Bystré sa nachádza v okrese Detva, približne 8 kilometrov severne od Hriňovej. Nájdete ho na južných svahoch Poľany v hornej časti Bystrého potoka.

Dostupnosť: K vodopádu sa ľahko dostanete po značených turistických chodníkoch priamo z Hriňovej či od Chaty Poľana. Cesta od chaty trvá približne 30 minút. Prechod okolo vodopádu zabezpečujú udržiavané železné rebríky a lano. Nejde o žiaden náročný prechod, ale treba zachovať opatrnosť.

vodobad-bystrianskeho-potokazdroj: podmevon.sk

Vodopádom Bystré sme teda ukončili zoznam vodopádov, ktoré sú našimi národnými prírodnými pamiatkami. Už čoskoro vám však predstavíme aj ďalšie úžasné slovenské vodopády, ktoré sa oplatí aspoň raz v živote navštíviť.

Napokon, veď ich máme tak blízko. :-)

Autor: Kristína Biela

mohlo by vás zaujímať

Čítať článok
13.3.2020
902
Oceľ ani záhrada na streche neprichádzajú do úvahy. Čo je nové s katedrálou Notre Dame?

Podľa odhadov bude na opravu chrámu potrebných od 1,1 do 2,3 miliárd dolárov. Doposiaľ sa na ňu vyzbieralo 800 miliónov.

Čítať článok
2.10.2017
7051
Predĺžte si leto na exotickom Mauríciu: Toto je top 7 miestnych pláží

Zatiaľ čo iní budú mrznúť v sychravom počasí, vy môžete relaxovať na dokonalých plážach ostrova Maurícius.