Späť na všetky články
pred 1 rokom 244 videní | 4 minúty čítania

Temperament v štýle Andalúzia – zažite ho na svojej dovolenke

Temperament v štýle Andalúzia – zažite ho na svojej dovolenke
Hudba, farby, vášeň, more, výborné jedlo, ešte lepšie víno, záhrady plné pestrofarebných kvetov, úzke uličky, krásne výhľady, bohatá história a temperamentní ľudia. Takéto skvosty skrýva Andalúzia.

Hudba, farby, vášeň, more, výborné jedlo, ešte lepšie víno, záhrady plné pestrofarebných kvetov, úzke uličky, krásne výhľady, bohatá história a temperamentní ľudia. Takéto skvosty skrýva Andalúzia, perfektné miesto na dovolenku pre tých, čo majú radi zmenu, dobrodružstvo a chcú si užívať život naplno.

 

 

Andalúzia alebo Al Andalus je najjužnejšou časťou Španielska a od roku 1978 je autonómnym spoločenstvom s 8 provinciami (Almeria, Cadiz, Cordoba, Granada, Huelva, Jaen, Malaga, Sevilla). Na jej území sa vystriedali iberské kmene, Rimania, Vandali, neobišli ju ani protinapoleonske vojny a moslimská nadvláda. Množstvo národov, kultúrnych a náboženských vplyvov zanechalo na Andalúzii svoju neopakovateľnú stopu. Ak radi obdivujete pamiatky, tu sa rozhodne nudiť nebudete.

Navštívte Cordobu, ktorá bola v 10. storočí najväčším západoeurópskym mestom a dnes patrí medzi svetové pamiatky UNESCO. Prejdite sa uličkami židovskej štvrte judería a pozrite si mešitu Mezquita z 8. storočia, v ktorej strede nájdete kresťanskú katedrálu. Nevynechajte ani nádherné záhrady v okolí Alcázar de los Reyes Cristianos.

Ak máte radi krásne a okázalé paláce a pevnosti, navštívte Alhambru, ktorá sa nachádza v Grenade, obklopená záhradami Generalife, s množstvom fontán a jazierok

 

 

Túžite vidieť najväčšiu gotickú katedrálu na svete, v ktorej je pochovaný slávny Kolumbus? Navštívte pestrú Sevillu, ktorá bola v 16. storočí považovaná za najbohatšie mesto na svete a dnes žije púťami, ktoré si nijako neodporujú s čulým nočným životom.

Ak patríte medzi milovníkov výtvarného umenia, navštívte Múzeum Pabla Picassa v jeho rodnej Malage.

Chcete zažiť skutočný ruch kozmopolitného mesta? Vyberte sa na Gibraltár, najjužnejší cíp krajiny, kde nájdete zmes britskej a španielskej kultúry. Vyvezte sa lanovkou na vápencovú Gibraltársku skalu, pozdravte hravých, divo žijúcich makakov a vychutnajte si fantastický výhľad.

 

 

Dedinky a mestečká, pozostávajúce z prevažne bielych domčekov (tzv. pueblos blancos), s čarovným koloritom, sú ďalším typickým lákadlom Andalúzie. Obce ako Nerja, Vejer, Olvera, Zahara de la Sierra, Vejer de la Frontera či Ronda môžete navštíviť a obdivovať napríklad v rámci poznávacieho zájazdu.

Dramatické a napí

navé býčie zápasy (corridu) si vychutnáte vo viacerých krajinách, no ich skutočným domovom je práve Andalúzia. Prvá škola pre toreadorov bola založená v Seville, no ak si chcete pozrieť pravú corridu, môžete sa vybrať aj do Malagy, Cordoby, Granady či Rondy. Lístky si môžete zakúpiť aj vopred, cez internet (napr. na  www.ticketstoros.com) a zaplatíte za ne 30-90 Eur.

 

 

Keď sa povie Andalúzia, určite si predstavíte aj vášnivé flamenko, ktoré v sebe nesie prvky temperamentnej rómskej hudby, arabských motívov a španielskych i byzantských melódií. Pôsobivé kostýmy žien, dlhé šaty, pestrofarebné vejáre a šatky, tanec, spev a hudba (gitara, kastanety) sú základom tradičného flamenka, ktoré si rozhodne musíte pozrieť na niektorej z miestnych šou. Nemusíte sa báť, že na žiadnu nenatrafíte, nájdete ich tu na každom kroku, nakoľko flamenko je nielen zábavou, určenou nielen pre turistov, ale aj starostlivo udržiavanou tradíciou, ktorou si miestni obyvatelia spestrujú horúce letné večery.

Andalúzia je gastronomickým rajom pre tých, ktorí majú radi poctivé stredomorské jedlo. Odporúčame vám ochutnať osviežujúce gazpacho, originálny melón so šunkou, tradičný tapas (studené alebo teplé jednohubky, ktoré môžu obsahovať syr, zeleninu, plody mora, ryby, šunku, olivy, atď.) či sendvič bocadillo.

A čím by ste to mali zapiť? Okoštujte napríklad lahodné dezertné víno z Malagy, sangriu, sherry (ktoré pochádza z andalúzskeho Jerez de la Frontera) alebo ľahké, mladé, biele andalúzske vínko, ku ktorému sa výborne hodia skvelé miestne olivy.

 

 

Ak si počas dovolenky v Andalúzii chcete užiť aj kúpanie v mori, ubytujte sa v niektorom z prímorských letovísk, napríklad v Torremolinos. Vaš deti sa vybláznia v akvaparku, vy si odpočiniete na pieskovej pláži La Carihuela a do Malagy to budete mať len na skok. Medzi ďalšie obľúbené turistické centrá pri mori patria Marbella, Benalmádena, Conil de la Frontera, Elviria a Fuengiro. Zaujímavou oblasťou na preskúmanie je aj národný park Cabo de Gata, neďaleko od mesta Almeria, s krásnymi plážami a bez davov turistov.

 

 

Zaujala vás čarovná Andalúzia? Ešte stále máte čas na zvažovanie a výber vašej letnej dovolenky. Potrebujete sa poradiť? Napíšte nám!

 

Zažite si Andalúziu s IDEM

 

 

Súvisiace články
pred 1 rokom 2090 videní | 4 minúty čítania
pred 7 mesiacov 1670 videní | 4 minúty čítania
pred 1 rokom 1591 videní | 4 minúty čítania
pred 1 rokom 1399 videní | 4 minúty čítania