Späť na všetky články
pred 1 rokom 730 videní | 5 minúty čítania

Pláž alebo pamiatky na Kréte? Musíte vidieť oboje!

Pláž alebo pamiatky na Kréte? Musíte vidieť oboje!
Ak zvažujete, či navštíviť alebo nenavštíviť Krétu, náš tip znie: navštíviť a nie raz. Na preskúmanie tohto veľkého, slnkom zaliateho ostrova totiž jedna dovolenka nestačí.

Ak zvažujete, či navštíviť alebo nenavštíviť Krétu, náš tip znie: navštíviť a nie raz. Na preskúmanie tohto veľkého, slnkom zaliateho ostrova totiž jedna dovolenka nestačí.

Kréta patrí medzi najobľúbenejšie grécke ostrovy, no ak miestnych obyvateľov označíte za Grékov, pravdepodobne sa urazia. Hrdí ostrovania chcú byť označovaní ako Kréťania. Okrem bohatej histórie je ich domovský ostrov preslávený nádhernými plážami a množstvom pamiatok.

Výborne si tu oddýchnu milovníci archeologických vykopávok, dobrodruhovia, ktorí radi šoférujú po horských cestách bez zvodidiel aj rodiny s malými deťmi, ktoré hľadajú pokojné útočisko s pieskovými plážami. Ak túžite po oddychu v luxusnom prostredí, Kréta je tou správnou destináciou aj pre vás.

 

Najkrajšie pláže na Kréte

Elafonissi

Táto pláž, preslávená svojim ružovkastým pieskom, je vskutku čarovná a pripomína morskú lagúnu niekde v Tichomorí. V Európe je ojedinelým javom. Nachádza sa v juhozápadnej časti Kréty a dostanete sa sem autom, autobusom (aj v rámci fakultatívneho výletu) a loďou. Táto pláž je veľmi plytká (vodu budete mať na väčšine miest asi po kolená) a vyznačuje sa čistou a príjemne vyhriatou vodou. Ideálne sa hodí na kúpanie pre rodiny s deťmi. Nezabudnite si však zobrať dostatočné množstvo tekutín a zapožičať si slnečník, nakoľko na pláži len ťažko nájdete kúsok tieňa. Ak si budete chcieť po ceste urobiť malú odbočku, navštívte kláštor Moni Hrissoskalitissas, ktorý sa nachádza neďaleko pláže Elafonissi.

 

Balos

Lagúna Balos na severozápade Kréty patrí medzi ďalšie skvosty ostrova a je obľúbeným cieľom fakultatívnych výletov. Vzhľadom na komplikovanejšiu cestu vám odporúčame absolvovať takýto výlet loďou z Kissamosu. Napriek tomu, že táto pláž je dosť frekventovaná, stojí za návštevu. Pripravte sa na veľmi čistú a plytkú azúrovo modrú vodu, takmer 800 m dlhú pláž a nádhernú scenériu, s výhľadom na ostrovček Gramvousa, na ktorom na nachádza stará benátska pevnosť z roku 1582. Výlety na Balos sa často spájajú aj s návštevou tejto pevnosti.

 

Preveli

Na túto nevšednú pieskovú pláž neďaleko Rethimnonu sa dostanete loďou z Plakias alebo z Agia Galini, prípadne pešo od kláštora Preveli (ktorý by ste tiež nemali obísť). Je zaujímavá predovšetkým tým, že sa do nej vlieva malá rieka Megalo Potamo, lemovaná palmami. Táto exotická pláž sa nachádza pri otvorenom mori a preto je tu zvýšené riziko veľkých vĺn. Považuje sa za jednu z najkrajších pláží Kréty a je obľúbeným pohľadnicovým motívom.

 

Vai

Táto pláž, ktorá sa nachádza na východe Kréty, je známa aj ako Palmová pláž, nakoľko na nej rastie cca 5 000 datľových paliem. Čistá piesková pláž pri otvorenom mori pôsobí exoticky a každoročne priláka tisíce turistov, ktorí si chcú oddýchnuť v tieni idylickej palmovej oázy. Na pláži sa môžete občerstviť v taverne alebo sa venovať vodným športom, no ak hľadáte skôr pokojný odpočinok, odporúčame vám navštíviť túto pláž mimo hlavnej turistickej sezóny. 

Najzaujímavejšie pamiatky na Kréte

Knonssos

Ak radi skúmate archeologické náleziská, Konossos by ste nemali vynechať. Tento minojský palác, v ktorom údajne žil samotný krétsky panovník Minos a ktorý objavil slávny nemecký archeológ Heinrich Schliemann, je najzachovalejšou pamiatkou minojských čias. Môžete si pozrieť základy labyrintu, kráľovskú sieň s trónom, známu žltú fresku s delfínmi, mozaiky a rôzne ďalšie zaujímavé vykopávky. Po Knossose je druhým najlepšie zachovaným minojským palácom Festos, ktorého návštevu taktiež odporúčame.

 

Spinalonga

Táto pevnosť na ostrove neďaleko mestečka Agios Nikolaos bola postavená v roku 1579 a slúžila na obranu proti tureckým nájazdom. Koncom 19. storočia sa pretransformovala na kolóniu pre malomocných, ktorí tu žili oddelene od zvyšku sveta a venovali sa poľnohospodárstvu. Trvalo to až do roku 1957, kedy posledných pacientov presťahovali do Atén a dnes je Spinalonga príjemným cieľom fakultatívnych výletov loďou, ktoré sa väčšinou spájajú aj s kúpaním a prehliadkou mesta Agios Nikolaos.

 

Heraklion

Ak sa vyberiete na návštevu Heraklionu, okrem prístavu, hlavného námestia Platia Venizelou, benátskej lóže z roku 1627 a Múzea sakrálneho umenia si nenechajte ujsť hlavnú turistickú atrakciu mesta, Archeologické múzeum Kretikon Museion. V 16 sálach nájdete najväčší počet exponátov z obdobia minojskej kultúry na svete a môžete tu plnohodnotne stráviť hoci aj celý deň.

 

 

Potrebujete vedieť o Kréte viac? Ktorý hotel bude ideálny pre vašu dovolenku? Opýtajte sa nás! Sme v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.

 

Spoznajte Krétu s IDEM

 

 

Súvisiace články
pred 1 rokom 2119 videní | 4 minúty čítania
pred 7 mesiacov 1694 videní | 4 minúty čítania
pred 1 rokom 1603 videní | 4 minúty čítania
pred 1 rokom 1417 videní | 4 minúty čítania