Späť na všetky články
pred 10 mesiacov 310 videní | 4 minúty čítania

Odhaľte počas dovolenky príbehy a tajomstvá z gréckej mytológie!

Odhaľte počas dovolenky príbehy a tajomstvá z gréckej mytológie!
Grécka kultúra patrí k najstarším na svete.

 V príbehoch o gréckych bohoch a hrdinoch možno spoznáte aj známe pamiatky z dovolenkových destinácií na gréckych ostrovoch! S ktorými ostrovmi a pamätihodnosťami sa spájajú najzaujímavejšie grécke legendy?  

 

Foto: © shutterstock.com


Rodisko gréckych bohov

Ruiny na ostrove Délos sú nevšedným miestom pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o starovekú grécku kultúru. Jedno z najvýznamnejších UNESCO archeologických nálezísk bolo v antickom období dôležitým náboženským a obchodným centrom. Pamiatky na ostrove Délos stále stoja úplne nedotknuté moderným svetom. Práve tu sa narodili grécky boh Apollón a bohyňa Artemis. Podľa gréckej mytológie boli božské dvojičky deťmi Zeusa a titánky Létó. Opretá o horu Kynthos a držiac sa posvätnej palmy porodila Léto na brehu jazierka. Miesto sa stalo neskôr súčasťou jednej z mnohých svätýň postavených na ostrove. 

Foto: © pixabay.com

 


Ľudia z celého Grécka chodili v minulosti uctievať bohov k brehom ostrova. Ponorte sa hlboko do histórie a objavte pozostatky Apolónovho kultu! Tento zachovalý príklad starej gréckej civilizácie leží len 2 kilometre od gréckeho ostrova Mykonos, z ktorého sem premáva loď. 
 

Foto: © shutterstock.com


Zeusova jaskyňa

Pri zrodení gréckeho boha ešte ostaneme. Tentokrát sa však pozrieme na narodenie toho najväčšieho z najväčších. Jaskyňa Ideon, ktorá leží vysoko v horách na Kréte ukrýva významný kus gréckej mytológie. O tejto jaskyni sa hovorí, že tu uzrel svetlo sveta a vyrástol kráľ bohov Zeus. Jaskyňa je spleťou prekrásnych uličiek s ohromujúcimi skalnými útvarmi a podzemnými jazierkami. Primerané miesto pre začiatky najvyššieho boha z gréckych bají, čo poviete?

Foto: © pixabay.com


Podľa legendy do jaskyne ušla tehotná Zeusova matka, titánka Rhea, v snahe uchrániť syna pred jeho otcom, ľstivým titánom Kronosom. Ten trpel strachom, že ho jeho deti raz pripravia o život, preto preventívne každé dieťa zjedol ihneď po narodení. Posledné dieťa sa jeho manželka Rhea rozhodla ukryť na Kréte v jaskyni pod horou Ida, kde porodila a vychovala syna Zeusa. Jaskyňa je dnes horskou svätyňou. Pár kilometrov od nej sa týči vrchol hory Ida a teda aj najvyšší bod celej Kréty. Ak ste zdatnejší turista a odvážite sa vystúpiť na vrchol, odmenou vám budú nádherné výhľady. 
 

Foto: © shutterstock.com
 
 

Tajomný ostrov Korfu

Korfu je ostrov zahalený mýtom. V minulosti mal mnoho mien. Nám je známy ako Korfu, Gréci ho volajú Kerkyra. Podľa gréckej báje ostrov získal pomenovanie po krásnej nymfe Korkyra, do ktorej sa zamiloval boh mora Poseidón a priviedol si ju na tento zelený kus zeme. Antickí historici volali v minulosti ostrov aj Scheria, Makrya či Kassiópia. 
 

Foto: © shutterstock.com


Ostrov  je však spojený aj s jedným z najznámejších gréckych hrdinov. Palác Achillion na Korfu je oslavou príbehu o slávnom Achilleovi. Podľa gréckej legendy Achillea matka namočila do posvätnej rieky Styx, aby bolo jeho telo chránené pred fyzickými zraneniami. Do vody ho ponorila celého, okrem päty, za ktorú ho držala. 

Neskôr osud ponúkol Achilleovi na výber: dlhý a pokojný život bez cti alebo krátky život naplnený slávou a hrdinskými činmi. Vybral si to druhé a stal sa najväčším gréckym bojovníkom všetkých čias. Achillea napokon usmrtil šíp, ktorý ho trafil do zraniteľného členka. V paláci Achillion aj okolo neho nájdete roztrúsené sochy odvážneho Achillea a môžete sa odhaliť viac o príbehu bájneho hrdinu. 
 

Foto: © pixabay.com

 


Už viete, ktorý grécky hrdina spestrí tento rok vašu dovolenku? Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý grécky ostrov najlepšie spĺňa vaše požiadavky, neváhajte nás kontaktovať. Tešíme sa na vaše otázky. Sme v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.

 

Zažite si Grécko naživo s nami!

 

 

Súvisiace články
pred 11 mesiacov 1868 videní | 4 minúty čítania
pred 6 mesiacov 1507 videní | 4 minúty čítania
pred 1 rokom 1491 videní | 4 minúty čítania
pred 1 rokom 1227 videní | 4 minúty čítania