Beijing Daxing Airport od Zahy Hadid bude rozlohou najväčším letiskom na svete. Pozrite sa, ako bude vyzerať.

72 miliónov pasažierov a 630-tisíc letov ročne – to sú plány do roku 2025, pričom letisko hlavného mesta Číny je navrhnuté tak, aby sa počet pasažierov mohol zvýšiť až na 100 miliónov.

Avšak dôvod, pre ktorý bude pekinské letisko s veľkou pravdepodobnosťou najväčším na svete, nie je počet vybavených cestujúcich, ale rozloha.

Iba tieto dve časti zaberajú 780-tisíc metrov štvorcových, pričom dizajnéri zo spoločnosti Zaha Hadid Architects priestory navrhli spôsobom, ktorý prinesie efektivitu, komfort pre cestujúcich a možnosti pre jednoduché dobudovanie.

terminalova cast najvacsie letisko sveta zaha hadidTerminálová časť má kompaktný hviezdicový tvar. Zdroj: zaha-hadid.com

Ako zaujímavosť spomenieme, že v počte prepravených pasažierov ročne je najväčším letiskom na svete Hartsfield-Jackson v Atlante, terajšie pekinské letisko je po ňom druhým najvyťaženejším.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa pristúpilo k plánom o novom letisku. Asistujúci generálny manažér projektu Jia Zhiguo pre Reuters povedal, že Beijing Capital International v počte pasažierov už teraz funguje za hranicami svojich možností.

vnutro najvacsie letisko sveta zaha hadid

Výstavba Beijing Daxing Airport, ktoré bude mať v prvej fáze štyri pristávacie dráhy a neskôr až osem, by však mala túto situáciu zlepšiť.

Štátni prepravcovia China Eastern Airlines a China Southern Airlines a niektoré spoločnosti, ktoré patria pod SkyTeam, sa presunú na nové miesto.

Ďalšie výhody, ktoré letisko v sebe nesie, sa týkajú najmä pasažierov a ich presunu.

cesta najvacsie letisko sveta zaha hadidZdroj: zaha-hadid.com

Hviezdicový tvar s jedným záchytným priestorom v centre má uľahčiť cestujúcim, aby sa pohodlnejšie dostali tam, kam potrebujú. Kompaktnosť priestorov môže prispieť aj k tomu, že sa zníži počet transferov kyvadlovej dopravy. Prvé testovacie lety sú naplánované na október budúceho roka.

Kto je Zaha Hadid

Aj keď sa Zaha Hadid narodila v Iraku, štúdium architektúry absolvovala v Londýne, kde nadobudla aj svoje prvé praktické skúsenosti.

zaha hadid

Jej projekty sa napriek nevídaným futuristickým vzhľadom vyznačujú funkčnosťou. Príkladom sú kultúrne strediská alebo multifunkčné budovy s rezidenčným bývaním, medzi ktoré patrí aj bratislavský Sky Park.

O Zahe Hadid sa hovorí ako o kráľovnej krivky, a že je to opodstatnené, svedčí mnoho jej diel.

muzeum heydar aliyev v baku zaha hadidMúzeum Heydar Aliyev v Baku navrhla Zaha Hadid.

Zrejme najväčšou zaujímavosťou a veľkým úspechom tejto ženy je, že v roku 2004 získala prestížne ocenenie Pritzker Architecture. Zaha Hadid bola vôbec prvá žena, ktorá túto cenu získala.

V roku 2016 zomrela na srdcový infarkt. No po všetkom, čo po sebe zanechala, nemožno na ňu zabudnúť.

mohlo by vás zaujímať

Čítať článok
16.11.2019
8708
Cestovanie pred 17. novembrom 1989: Po vydaní katalógu sa pred cestovkou tvorili dlhé rady ľudí

O svojich cestovateľských zážitkoch z čias socializmu nám porozprávali viacerí pamätníci vrátane riaditeľa FIRO-tour.

Čítať článok
7.9.2017
17071
Pozrite sa, ako vyzerajú najčudnejšie letiská sveta. Ktoré z nich vám naháňa strach?

Ak nepatríte k milovníkom adrenalínových zážitkov, týmto letiskám sa radšej vyhnite.