Zámerom cien World Travel Awards, ktoré sa odovzdávajú už 25 rokov, je odmeniť výborné výsledky vo všetkých kľúčových odvetviach cestovného ruchu. A práve Maldivy sa za posledný čas pravidelne dostávajú na špičku v mnohých kategóriách.

top destinacia Indickeho oceana Maledivy

Aj keď sa ocenenia v rámci celého sveta vyhlasujú až koncom roka, výsledky o regionálnych víťazoch na rok 2018 sú známe už teraz. Jednou z hodnotených lokalít je aj Indický oceán, pričom Maldivy boli vyhlásené za najlepšiu destináciu tohto regiónu.

Tento ostrovný štát si vyslúžil napríklad víťazstvá v kategórii destinácia s najlepšími plážami, najromantickejším rezortom alebo najlepšími podmienkami na potápanie.

Maledivy mnoho oceneni

A keďže Maldivám patria mnohé ďalšie regionálne ocenenia, prinášame vám ich v stručnej a prehľadnej podobe.

Ocenenia za rok 2018 v regióne Indického oceánu

 • najlepšie letisko
 • najlepší rezort na potápanie
 • najlepší rodinný rezort
 • najlepší rezort na medové týždne
 • najlepší hotelový apartmán
 • najlepší hotel na trávenie voľného času
 • najluxusnejšia hotelová vila
Maledivy najviac ocenovany rezort

Pripomeňme si však aj víťazstvá, ktoré destinácia získala po minulé roky v rámci celého sveta.

Celosvetové ocenenia

 • najlepšia destinácia na medové týždne (2017)
 • najromantickejší rezort (2017 aj 2016)
 • najlepšie pláže (2016 aj 2015)
 • najlepšia destinácia na potápanie (2016)
 • najlepšia podmorská reštaurácia (Anantara Kihavah, rok 2016)
 • najlepší prevádzkovateľ hydroplánov (v roku 2017, 2015 aj 2014 získala túto cenu spoločnosť Trans Maldivian Airways)
svetove ocenenia Malediv

Maldivy boli vyhlásené za destináciu s najkrajšími plážami.

Ako sme spomínali vyššie, celosvetové ocenenia World Travel sa vyhlasujú až koncom roka. Tentoraz sa bude slávnostná ceremónia konať 1. decembra v Lisabone. To, či Maldivy skončili na popredných miestach aj v celosvetovom meradle aj tento rok, tak ešte len uvidíme.

Spoznajte Maldivy

Maldivy sú zoskupením niekoľkých atolov (koralových území, ktoré pozostávajú z viacerých ostrovov).

Ako prvý spomenieme ostrov Fuvahmulah, ktorý je ako jediný ostrov samostatným atolom. Ostrov sa môže pochváliť známou surferskou plážou Thoondu alebo vyše dvadsiatimi lokalitami na potápanie. Keď sa tu však rozhodnete potápať, mali by ste mať už aké-také skúsenosti.

plaz na ostrove Fuvahmulah Maledivy

Pláž na ostrove Fuvahmulah.

Ak ale naberiete odvahu a skúsite to, tento zážitok určite neoľutujete. Čakajú na vás neporušené koraly a špeciálne druhy žralokov či korytnačiek. Na tomto webe si dokonca viete pozrieť, čo (akú faunu) a kedy (mesiac v roku) uvidíte. Vaše výhľady okrem ročného obdobia ovplyvňujú aj morské prúdy a monzúny.

Do nášho zoznamu odporúčaných miest sme zaradili aj Baa Atoll, ktorý leží v severnej časti Maldív, na opačnej strane od ostrova Fuvahmulah.

ostrov Baa Atoll Maledivy

Ostrov, ktorý patrí k Baa Atoll.

Tým, že je tu turizmus v porovnaní s ostrovom Fuvahmulah oveľa viac rozvinutý, dovolenka na Baa Atoll je vhodná pre kohokoľvek, či už jednotlivcov, páry, ale aj rodiny s deťmi.

A hoci neuvidíte až toľko živočíšnych druhov, potápanie je skvelou voľnočasovou aktivitou aj na Baa Atoll. V tejto lokalite sú dokonca podmienky natoľko prijateľné, že sa tu potápať môžu aj začiatočníci.

Ak si chcete dopriať gastronomický zážitok, vyberte sa do vychytenej podmorskej reštaurácie Anantara Kihavah. Tá totižto leží na ostrove Kihavah Huravalhi, ktorý patrí k tomuto atolu.

restauracia na ostrove Kihavah Huravalhi Maledivy

Pohľad na rezort, ku ktorému patrí aj reštaurácia Anantara Kihavah.

Do tretice sme vybrali Ari Atoll, ktorý sa delí na severnú a južnú časť. Južný Ari Atoll je v podstate akousi kombináciou toho, čo sme spomínali vyššie, pretože potápať sa môžu začiatočníci aj pokročilí.

Rozmanitosť prostredia umožňuje okrem potápania sa v prúdoch (v angličtine drift diving) alebo koralového potápania aj takzvané vrakové potápanie, počas ktorého uvidíte pozostatky stroskotaných lodí. Známy je napríklad vrak Machchafushi, ktorý leží na dne mora od roku 1998.

vrakove potapanie Maledivy

Na Maldivách je populárne takzvané vrakové potápanie.

Podobne ako Baa Atoll, aj Ari Atoll je turisticky viac rozvinutý. Preto môžu nad touto destináciou uvažovať návštevníci, ktorí hľadajú prvotriedne služby a nechcú sa v ničom obmedzovať. Ari Atoll odporúčame aj párom alebo rodinám s deťmi.

Dobré rady na záver

Na záver vám prinášame niekoľko rád, ktoré môžu vaše cestovanie uľahčiť.

dobre rady na cestu na Maledivy

Určite vám odporúčame, aby ste sa o potápačských lokalitách poradili s dovolenkovým delegátom alebo niekým, kto tieto miesta pozná. Skúsenejšia osoba vám nielen odporučí to najlepšie, ale vystríha vás pred nebezpečnými situáciami.

Keďže sú Maldivy moslimskou krajinou, alkohol je úplne zakázaný. Výnimkou sú, samozrejme, dovolenkové rezorty.

doprava na Maledivy

Pripravte sa na to, že medzi atolmi budete cestovať buď loďou, alebo hydroplánom. No keďže je to bežná prax, nemusíte sa ničoho báť. Veď napokon, Trans Maldivian Airways sú toho jasným dôkazom. :-)

mohlo by vás zaujímať

Čítať článok
27.7.2021
5677
Tip čitateľa: Spoznajte ďalšie krásne pláže Kréty – Voulisma, Sissi Bay a Chrissi Island

Prečítajte si recenziu o troch plážach Kréty, na ktoré sme dostali tipy od nášho čitateľa.

Čítať článok
28.2.2021
12359
Praktický sprievodca Rímom: Miesta, ktoré v hlavnom meste Talianska nesmiete minúť

Preskúmajte s nami „večné mesto“ a jeho tajomstvá. Ukážeme vám aj turisticky menej známe zákutia, ktoré stojí za to objavovať.