Tajomne znejúca Džerba je opradená bájami, podľa ktorých ľudia kedysi nechceli ostrov za žiadnu cenu opustiť. A niet sa im čo čudovať. Nájdete tu totiž nádherné pláže, jedinečné miesta a jedlá, ktoré sa oplatí ochutnať. Vyberte sa spolu s nami na krásny tuniský ostrov, kde sa turisti cítia ako doma.

Na trhovisko do Houmt Souk

Hlavným mestom ostrova je Houmt Souk, kde žije približne 60 000 obyvateľov. Nájdete tu žiarivobiele domčeky, ktoré vytvárajú nezameniteľný kolorit tohto miesta. Určite však navštívte aj starobylú pevnosť Bordj el Kabir z 13. storočia, ktorú objavíte neďaleko prístavu.

ostrov Dzerba hlavne mesto
Houmt Souk vyzerá miestami tak trochu zabudnuto a ošumelo, má však svoje čaro.

Houmt Souk však v preklade znamená miesto trhov, a tak by ste tu nemali vynechať ani vychýrené miestne trhoviská, malé obchodíky či orientálne bazáry. A kto bude chcieť, zoženie tu aj pravý orientálny koberec.

ostrov Dzerba miestne trhy Miestne bazáry, obchodíky a trhy sú pastvou pre oči.

Kúpite tu však aj fantastické domáce ďatle a olivy, ktorými je ostrov známy, či nefalšované kari korenie za skvelé ceny. Je to jednoducho miesto, kde sa mieša zmes chutí, vôní, tradícií, národností a pestrofarebnej exotiky.

Na jednom kúsku tak môžete okoštovať nezameniteľnú tuniskú kuchyňu, ktorá vašim chuťovým pohárikom určite učaruje.

ostrov Dzerba pevnost Bordj
Starobylá pevnosť Bordj el Kabir z 13. storočia.

Gastronómia na ostrove Djerba je však trochu iná ako tá na pevnine, lebo jej dominuje viac plodov mora, takže aj známy kuskus tu chutí inak a dalo by sa povedať, že dokonca lepšie.

ostrov Dzerba rybi trh
Vynechať by ste nemali ani tradičný rybí trh s najčerstvejšími úlovkami.

Ak však budete mať možnosť, určite si kúpte loukoum, čo je pochúťka z cukrového cesta s príchuťou ružovej vody posiata práškovým cukrom. Jednoducho niečo famózne!

ostrov Dzerba pochutka loukoum
Sladká pochúťka loukoum je typická pre Turecko i Tunisko.

V piatok do Midoun

Ďalším významným ostrovným mestom je neďaleký Midoun, ktorý je vzdialený od pobrežia asi 5 kilometrov. Aj tu nájdete rôzne trhy, ktoré sa tu už tradične konajú v piatok, a k tomu množstvo mešít.

ostrov Dzerba mesita
Jedna z mešít na ostrove Džerba.

Midoun je však vyhľadávaný najmä preto, lebo neďaleko neho sa nachádza množstvo hotelov, pláží, barov, reštaurácií, športových aktivít. Jednoducho všetko, čo k dovolenke patrí.

ostrov Dzerba mesto Midoun
Piatkové trhy v Midoun bývajú okorenené aj tradičnou zábavou a tancami. Zdroj: Wikimedia.org

A práve v tejto časti ostrova vidno, ako je tu turizmus výborne rozvinutý a ako ním miestni doslova žijú. K ľuďom zo zahraničia sú otvorení, priateľskí a nápomocní a snažia sa im dopriať nezabudnuteľnú dovolenku. Je to teda ešte o chlp lepšie ako na pevnine v Tunisku.

Synagóga La Ghriba

V samotnom srdci ostrova sa nachádza mestečko Er Riadh. Mnoho turistov však smeruje východne od neho, aby navštívili krásnu synagógu La Ghriba. Traduje sa totiž, že kedysi sem dopadol meteorit, čo ľudia považovali za božie znamenie.

ostrov Dzerba synagoga Er Riadh
Exteriér synagógy v meste Er Riadh.

Budova s jemným keramickým obložením vznikla v roku 1920 a nájdete tu vzácne zvitky Tóry. Je však už len spomienkou na bohatú židovskú kultúru, ktorá tu kedysi rozkvitala. Určite však návšteva tohto miesta stojí za to.
 

ostrov Dzerba synagoga La Ghriba
Hýriaca farbami a presýtená duchovnom – synagóga La Ghriba vás uchváti.

Rímske stopy

Na Džerbe sa prestriedali rôzne kultúry. Feničania, Gréci, Osmani, Španieli… Nezmazateľnú stopu tu však po sebe zanechali aj Rimania.

Približne v 6. storočí tu vystavali mesto Gigthis, ktoré bohato prekvitalo. Nájdete tu rímske fórum či chrámy zasvätené Dionýsovi, Apollovi či Herkulovi. Prišli sem však Vandali a zanechali tu už len torzá niekdajšej krásy. Objavené nálezy však nájdete v múzeu Bardo v Tunise.

ostrov Dzerba Gightis
Gightis – kedysi veľkolepé miesto Rimanov, dnes iba ruiny.

A ešte jedna stopa po Rimanoch. Je ňou stará rímska cesta v meste Zarzis. Na mieste niekdajšej sypanej hrádze však dnes stojí most, ktorý spája ostrov s pevninou.

Hviezdny Medenine

Ak ste filmovým fanúšikom Hviezdnych vojen, určite budete poznať aj Medenine. A ak nie, tak by ste sa tu mali aspoň zastaviť. Nájdete tu totiž jedinečné hlinené sklady, ktoré využívali nomádi na svojich potulkách do Afriky.

architektura mesto Madenine
Ich história je naozaj stará a pôvod nejasný, no stavby v Medenine sú architektonickým skvostom.

Kedysi siahali až do výšky šiestich poschodí a boli naozaj rozsiahle, no expanzia moderného mesta si vyžiadala krutú daň a väčšina z nich bola zničená. Posledné zvyšky Ksar Medenin sú však hojne navštevované turistami z celého sveta, ktorí ich poznajú práve vďaka Hviezdnym vojnám.

ostrov Dzerba mesto Madenine
Miesto Medenine oplýva nevídanou krásou.

Hrnčiarska dedinka Guellala

Asi desať kilometrov od Er Riadhu sa nachádza malebná dedinka Guellala, ktorá je hlavným hrnčiarskym centrom na Džerbe, lebo tu žije až 450 miestnych remeselníkov.

tradicne mesto Guellala
Mestečko Guellala je plné tradícií. Stačí ich iba objaviť.

Ich dielničky sú zoskupené pozdĺž hlavnej ulice a práve tu nakúpite tie najlepšie suveníry a pamiatky z dovolenky.

hrnciari ostrov Dzerba
Pod rukami miestnych hrnčiarov rastú nádherné kúsky.

A ak si chcete odniesť niečo naozaj tradičné, určite by to mala byť ručne keramika, o ktorú tu „zakopnete“ takmer na každom kroku. Tá najtradičnejšia pôsobí surovo – je hlinená a bez glazúry. Doba však ide vpred a nájdete tu aj krásne pestrofarebné skvosty.

Proces ich výroby je však naozaj náročný, no určite sa nájde usmievavý majster tohto umenia, ktorý vám rád prezradí svoje výrobné tajomstvo.

mesto Guellala keramika
Tradičná keramika nie je glazovaná, ale aj tá farebná má svoje čaro.

Púšť Nefta

Keď už budete v týchto končinách, vydajte sa aj trochu hlbšie do vnútrozemia, kde vás čaká púšť Nefta. Nie je to však typická púšť, ako si predstavujeme, lebo po krajine sú roztrúsené štíhle ďatlové palmy a olivové háje, miestami staré viac ako 1500 rokov.

pust Nefta ostrov Dzerba
Prostredie v Nefta je drsné, no krásne zároveň.

Ak ale vysadnete na ťavu a oddáte sa sile okamihu, dosiahnete tu jedinečný zážitok. Po ceste natrafíte na roztrúsené hlinené domce a sprievodcovia vás privedú do kaňonu Selge Gorge, kde naozaj dosiahnete pocit pokoja od každodenných starostí bežného sveta.

Neďaleko Nefty na vás čaká ešte jedno prekvapenie – opustené kulisy z natáčania filmovej ságy Hviezdne vojny. Konkrétne tu nájdete fiktívnu púštnu planétu Tatooine.

fiktivna planeta Tatooine ostrov Dzerba
Fiktívnu púštnu planétu Tatooine s mestečkom Mos Espa z filmovej ságy Hviezdne vojny nájdete práve v Tunisku.

Ostrov zlatého piesku

Ako vidno, aj ostrov Džerba má svoje zaujímavosti a rôzne zákutia, ktoré sa oplatí objavovať. Najväčším lákadlom však aj tak zostáva dovolenka na pobreží Stredozemného mora alebo v zálive Boughrara medzi ostrovom a tuniskou pevninou, kde je voda naozaj príjemne teplá.

ostrov Dzerba Plage Sidi Mahares
Na Džerbe nájdete pláže so zlatistým pieskom. Turisticky obľúbená je aj Plage Sidi Maharès. Zdroj: facebook.com/sunlinenbg.

Vybrať iba jednu top pláž by bolo naozaj náročné. Závisí to totiž aj od preferencií konkrétneho turistu.

Kým niekto má rád absolútnu samotu, ktorú na niektorých miestach určite nájdete, iní zas milujú ruch rozvinutých turistických rezortov, ako je napríklad Plage Sidi Maharès.

Modra laguna ostrov Dzerba
Modrá lagúna na ostrove Džerba, pri ktorej nájdete tiché a pokojné pláže. Zdroj: facebook.com/Lile.Des.Reves.Djerba.

Ak by ste sa však opýtali miestnych, tí vám určite odporučia pláž Seguia vo východnej časti ostrova. Päťkilometrový úsek bielej piesočnatej pláže leží medzi Aghirom a Ras Lalla Hadria a nachádza sa pri ňom Modrá lagúna. Je to naozaj krásne miesto, kde nájdete všetky služby, ktoré potrebujete, a zároveň aj pokoj. Ale iba v týždni, lebo cez víkend je tu už tradične rušnejšie.

Hotelový raj

Niet sa teda čo čudovať, že v jej okolí vyrástlo viacero hotelových komplexov, ktoré ponúkajú služby na špičkovej úrovni. Veľmi obľúbený je Hari Club Beach Resort, ktorý je k pláži Seguia asi najbližšie.

Ostrov Dzerba Hari Club Beach Resort
Hari Club Beach Resort, firotour.sk


O niečo ďalej však nájdete aj skvelý Vincci Djerba Resort s nádychom francúzskeho kolonializmu a noblesy.

Vincci Djerba Resort
Vincci Djerba Resort, firotour.sk

Oba hotely sú známe svojím profesionálnym personálom, ktorý robí svoju prácu naozaj nenútene a s úsmevom. Výhodou oboch rezortov je aj blízkosť golfového klubu, ZOO či Tematického lunaparku. Na svoje si tak prídu nielen dospelí, ale aj deti.

Tretím fantastickým rezortom je hotel Royal Garden Palace, ktorý je situovaný v krásnej záhrade, vytvárajúcej príjemnú klímu. Hotelový komplex ponúka kvalitné služby, gastronomické zážitky, množstvo športových aktivít či možnosti oddychu pri bazénoch alebo na pieskovej pláži hneď vedľa hotela.

ostrov Dzerba Royal Garden Palace
Royal Garden Palace, firotour.sk

Kamkoľvek na ostrove sa však pohnete, nájdete tu nádherné pláže zaliate slnkom, ktoré sú obkolesené krištáľovo čistou vodou.

ostrov Dzerba Tunisko
Rezorty na ostrove Džerba ponúkajú množstvo zážitkov.

Atmosféru tohto miesta dotvárajú aj ďatlové palmy a olivové háje, kde sa môžete ukryť pred poludňajšou horúčavou. Niet preto divu, že Džerba je známa aj ako „ostrov zlatého piesku“. :-) 

dovolenka Tunisko Firotour

mohlo by vás zaujímať

Čítať článok
10.12.2018
6527
Kam vycestovať v roku 2019? Tieto neopozerané destinácie čaká rýchly rozmach

Pozrite sa, ktoré krajiny a mestá by v roku 2019 nemali chýbať na vašom cestovateľskom zozname.

Čítať článok
1.8.2018
36024
Azorské ostrovy: Tajomný poklad Európy ukrytý uprostred Atlantiku

Jediná európska exotika, jedny z najkrajších ostrovov sveta, neobjavený dovolenkový raj. Takéto prívlastky majú Azorské ostrovy.