Späť na všetky články
pred 1 rokom 348 videní | 4 minúty čítania

5 romantických pamiatok v Istrii

5 romantických pamiatok v Istrii
Istria, to je dovolenka ako sa patrí. Cesta ja krátka a leto dlhé. Teploty dosahujú príjemné subtropické hodnoty a more láka tých, čo sa radi kúpu alebo obľubujú výlety loďou.

Istria, to je dovolenka ako sa patrí. Cesta ja krátka a leto dlhé. Teploty dosahujú príjemné subtropické hodnoty a more láka tých, čo sa radi kúpu alebo obľubujú výlety loďou. Dovolenka na Istrii však nemusí byť len o vylihovaní na pláži. Tento kraj ponúka aj zaujímavé pamiatky a romantické zákutia, kde si s vašou polovičkou užijete tú pravú jadranskú atmosféru.
 
 

Kde si najlepšie vychutnáte romantiku na Istrii?

Bale

Bale (taliansky Valle d'Istria) je nenápadná stredoveká obec a skutočný skrytý poklad Istrie. Prejdite sa po úzkych dláždených uličkách a objavte čaro malých stredovekých kostolíkov. Navštívte Kostol Ducha Svätého z 15 storočia, ktorého steny sú vyzdobené farebnými freskami. Vaše deti určite zaujme fakt, že v okolí tejto obce sa našli vykopávky dinosaura (Histriasaurus), ktoré si môžete pozrieť v miestnom múzeu.

 

Rovinj

Prechádzka po historickom meste Rovinj je čarovná cez deň aj v noci. Pozrite si Balbiho oblúk, ktorý pochádza z roku 1679 a nahrádza mestskú bránu. Na jednej strane ho zdobí turecká hlava, na druhej benátska. V Rovinji môžete obdivovať aj barokovú radnicu, vežu s hodinami a kostol svätej Eufémie s antickým sakrofágom, ktorý je najväčším barokovým kostolom na celej Istrii. Nezabudnite sa prejsť aj po uličke umelcov, ktorá sa volá Grisia. Nájdete tu množstvo výtvarníkov a iných tvorivých ľudí, ktorí vystavujú svoje diela v početných galériách ale aj len tak, na ulici. Pôvabný Rovinj, s početnými kaviarničkami a uvoľnenou atmosférou, je ako stvorený pre všetkým romantikov a bohémov.

 

Grožnjan

Toto mesto je taktiež známe svojou láskou ku kreativite. Jeho stredoveké jadro je plné historických budov, ktoré obývajú umelci a v lete sa stáva dejiskom hudobných, tanečných, divadelných aj výtvarných podujatí pre mládež aj pre dospelých. Nájdete tu taktiež množstvo galérií a výtvarných ateliérov. Každý rok sa tu koná populárny jazzový festival Jazz Is Back. Zatancujte si so svojou láskou pod holým nebom!

 

Hum

Hum má len 22 obyvateľov a označuje sa za najmenšie mesto na svete. Toto zachovalé stredoveké mestečko s vysokými hradbami, bránami a strážnou vežou je ako vystrihnuté z filmu a ako stvorené na romantický výlet do minulosti. Navštívte významnú historickú pamiatku, románsky kostol sv. Hieronyma, s nástennými maľbami z 12.- 13. storočia. V miestnej rodinnej reštaurácii môžete ochutnať tradičné jedlá, typické pre starú Istriu, a taktiež skvelé červené víno.

 

Motovun

Jedným z najmalebnejších mestečiek na Istrii je Motovun, obklopený vinicami a vyhľadávaný milovníkmi dobrého jedla, dejín a kultúry. Navštívte renesančný Kostol sv. Štefana, mestský palác, zvonicu z 13. storočia a prejdite sa po tradične úzkych uličkách. Z mestských hradieb budete mať výborný výhľad na okolitú krajinu. V Motovune sa každoročne koná festival nezávislých a avantgardných filmov, ku ktorým patrí aj následná dobrá debata pri kvalitnom lokálnom vínku (Pinot, Malvazija, Motovunski teran). Miestnou špecialitou je zber a spracovanie luxusných húb hľuzoviek.

 

Istrijské špeciality

Počas návštevy Istrie by ste určite mali ochutnať niektorú z miestnych gurmánskych vychytávok. Tradičný olivový olej, hľuzovky, vína a pršut (šunka) sú len malou ukážkou toho, čo ponúka istrijský región. Navštívte reštauráciu Vila Romana v Poreči alebo Konoba Rustica v Umagu či niektorú inú prímorskú reštauráciu a vychutnajte si tradičné jedlá, ako sú  škampi na buzaru (homáre s omáčkou, obsahujúcou cesnak a biele víno), rižot (čierne rizoto s morskými plodmi) alebo maneštra (polievka s fazuľou, zemiakmi a sezónnou zeleninou).

Neviete sa rozhodnúť pre ten správny zájazd alebo ubytovanie na Istrii? Poraďte sa s nami! Sme v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.

 

Zažite si Chorvátsko s IDEM

Súvisiace články
pred 1 rokom 2235 videní | 4 minúty čítania
pred 8 mesiacov 1812 videní | 4 minúty čítania
pred 1 rokom 1653 videní | 4 minúty čítania
pred 1 rokom 1475 videní | 4 minúty čítania