Ak vás už filmy s Mrázikom, Popoluškou či zabudnutým Kevinom nebavia, tieto filmy vás počas sviatkov vytiahnu z obývačky do sveta. Nájdete medzi nimi komédie, drámy, romantické príbehy aj dokumentárne seriály, ktoré spestria voľný čas každého cestovateľa.

Kým si po nás príde (Hodnotenie: 79 %)

Sebeckého milionára Edwarda a pokorného automechanika Cartera postihol rovnaký osud – obom im lekári diagnostikovali rakovinu. Keď sa dozvedia, že im zostáva sotva rok života, namiesto trúchlenia sa rozhodnú posledný rok života prežiť v maximálnom štýle.

kym-si-po-nas-nepride-film

Zdroj: IMDb

Spíšu si bucket list (zoznam vecí, ktoré chcú stihnúť do smrti) a splniť si svoje dávne sny. Počas spoznávania sveta navštívia Egypt, Indiu, Čínu a neboja sa vyskúšať ani tandemový zoskok z lietadla či prejsť sa po Veľkom čínskom múre na motorke. Počas týchto chvíľ dospejú tiež k úvahám o zmysle života a potrebe napraviť chyby, ktorých sa v živote dopustili.


Útek do divočiny (Hodnotenie: 86 %)

utek-do-divociny-film

Zdroj: IMDb

Legendárny dobrodružný film o skutočnom príbehu 20-ročného Christophera McCandlesse, ktorý sa po vysokej škole rozhodol vymeniť bežnú kariéru za život podľa vlastných predstáv. Počas putovania naprieč americkou divočinou zisťuje, že byť sám v odľahlej prírode je fajn, no bez ľudí, ktorých máte radi, to nie je celkom ono.


Divočina (Hodnotenie: 72 %)

Cheryl sa rozhodla vyrovnať s ťažkými životnými udalosťami tak, že sa úplne sama vybrala zdolať Pacifik Crest Trail – najnáročnejšiu a najdivokejšiu turistickú trasu v Amerike. Predpokladá, že po zdolaní tejto 1 770-kilometrovej cesty bude pripravená žiť opäť normálny život.

divocina-film

Zdroj: IMDb

Počas putovania siahne na dno svojich síl. Občas má chuť sa tohto bláznivého nápadu vzdať a vrátiť sa späť do civilizácie. Nevyhne sa stretu s nebezpečnými zvieratami a prekonávaniu snehových závejov či tropických horúčav. Časť trasy dokonca prejde len s jednou topánkou.

Ak máte radi filmy o prežití v prírode, film Divočina sa vám bude určite páčiť.

 

Kon-Tiki (Hodnotenie: 78 %)

Celovečerný film o expedícii Kon-Tiki, ktorú v roku 1947 spolu s ďalšími piatimi priateľmi zorganizoval nórsky prieskumník Thor Heyerdahl. Film mapuje túto 101 dní trvajúcu plavbu aj s jej prípravou. Čím sa táto expedícia preslávila, že o nej vznikol nejeden film? Počin posádky lode Kon-Tiki prispel k odhaleniu, akým spôsobom prebiehalo dávne osídľovanie Polynézie.

kon-tiki-film

Zdroj: IMDb

Film o nezlomnom odhodlaní človeka je plný krásnych prírodných scenérií. Kon-Tiki bol dokonca nominovaný na Oscara a Zlatý glóbus a bolo to zároveň prvýkrát, čo sa medzi nomináciami na týchto súťažiach objavil film s nórskym pôvodom.


Everest (Hodnotenie: 76 %)

Filmov o najvyššej hore sveta vzniklo už niekoľko. V tomto sa Mount Everest nepokúsia zdolať obyčajní dobrodruhovia, ale skúsení horolezci. Ani dlhá príprava, dokonalá kondícia a dlhoročné zručnosti však nie sú zárukou, že sa im podarí vrchol dobiť.

everest-film

Zdroj: IMDb

Aj drobná odchýlka od plánu a náhla zmena počasia totiž môže spôsobiť, že životnou výzvou horolezcov nebude výstup na Mount Everest, ale jeho zostup a bezpečný návrat domov. Film je natočený podľa skutočnej udalosti z roku 1996.

 

Pod toskánskym slnkom (Hodnotenie: 65 %)

Pokiaľ by ste si počas sviatkov radi oddýchli pri ľahšom romantickom filme z prostredia slnečného Toskánska, tento si zaslúži vašu pozornosť. Čerstvo rozvedená spisovateľka Frances prichádza na popud svojej priateľky na 10-dňový výlet do Toskánska.

pod-toskanskym-slnkom-film

Zdroj: IMDb

Aj keď túto ponuku neprijala s úplným nadšením, po príchode si ju krajina získa natoľko, že si tu kúpi starú vilu. To ešte nevie, že skutočné prekvapenia a dobrodružstvá plné lásky ju ešte len čakajú.

 

Tajný život Waltera Mittyho (Hodnotenie: 77 %)

Walter Mitty v podaní Bena Stillera je fotoeditor časopisu Life, no aby si toto svoje teplé miestečko udržal, jedného dňa ho musí na chvíľu opustiť. Vyberie sa po stopách slávneho dobrodruha a fotografa, aby našiel stratený negatív fotografie, ktorá má byť použitá na titulnej stránke časopisu.

tajny-zivot-waltera-mittiho-film

Zdroj: IMDb

Výlet za hľadaním konkrétnej fotografie však neznamená jednoduchú prechádzku po lese. Waltera čaká cesta okolo sveta či putovanie po najnedostupnejších miestach na zemi.

 

Planéta Zem (Hodnotenie: 95 %)

Tento 11-dielny seriál je považovaný za najlepší dokument o prírode. V jednotlivých častiach spoznáte najvyššie stromy, najhlbšie jaskyne či najchladnejšie miesta našej planéty. Natáčanie tohto dokumentárneho seriálu trvalo 5 rokov. Dôvodom bola snaha autorov zachytiť vždy len tie najlepšie snímky, no dobu nakrúcania predĺžili aj drsné prírodné podmienky.

planeta-zem-film

Zdroj: IMDb

Keď sa z dych berúcich záberov z prostredia našej planéty vrátite späť do reality, pustite si pokračovanie – Planétu Zem II. V ňom vás scenárista David Attenborough prevedie nielen po ostrovoch, púšťach či pohoriach, ale aj po tých najkrajších mestách.

 

Vlčie hory (Hodnotenie: 88 %)

Ľudia jasajú nad prírodnými krásami v cudzích krajinách, pritom iba časť z nich vie, aké veľké prírodné bohatstvo ukrýva naše Slovensko. Ak ste doposiaľ netušili, že na hranici Slovenska, Poľska a Ukrajiny máme jeden z posledných kútov skutočnej divočiny, pozrite si dokument Erika Baláža.

vlcie-hory-film

Zdroj: Martinus

Ten s ďalšími filmármi strávil 3 roky v lesoch Východných Karpát, aby zachytil život vlkov a iných zvierat žijúcich na tomto území.

 

Cesta okolo sveta za 80 dní (Hodnotenie: 91 %)

Nie, nemáme na mysli komédiu v hlavnej úlohe s Jackie Chanom, ale seriál z roku 1989. Sedemdielny dokument zachytáva cestu okolo sveta, na ktorú sa v roku 1988 vybral herec Michael Palin. Jeho cesta po stopách Philiasa Fogga z legendárneho románu Julesa Verneho sa mala čo najviac priblížiť knižnej predlohe.

cesta-okolo-sveta-film

Zdroj: IMDb

Michael Palin teda prešiel rovnaké miesta a využil rovnaké dopravné prostriedky ako vymyslená postava z knihy. Aj keď má tento seriál už takmer 30 rokov, počas ktorých sa podoba niektorých krajín zmenila, aj dnes patrí medzi filmy, ktoré by si mal pozrieť každý milovník cestovania.

 

A ktoré filmy o cestovaní sú vaše obľúbené? Napíšte nám o nich do komentára. ;-)

Autor: Erik Oravec

mohlo by vás zaujímať

Čítať článok
30.10.2020
10314
Možno sa budete čudovať, ale takto vyzerá 7 najčudnejších ulíc sveta

Jedna je príliš strmá, iná príliš kľukatá, ďalšia zase celá oblepená rozžutými žuvačkami.

Čítať článok
10.1.2022
68373
Ak počas túry staviate kamenných mužíkov, nerobte to. Ich skutočný význam vás prekvapí

Je takmer pravidlom, že ak sa v prírode objaví jedna kamenná mohyla, o chvíľu k nej pribudne množstvo ďalších.