Späť na všetky články
pred 1 rokom 1065 videní | 4 minúty čítania

Viete, aké tajomné zaujímavosti musíte vidieť v Južnom Albánsku?

Viete, aké tajomné zaujímavosti musíte vidieť v Južnom Albánsku?
Aj keď je Albánsko pre Slovákov ešte stále pomerne neznáma krajina, stáva sa čoraz väčším lákadlom a z roka na rok ju navštevuje viac a viac turistov.

Aj keď je Albánsko pre Slovákov ešte stále pomerne neznáma krajina, stáva sa čoraz väčším lákadlom a z roka na rok ju navštevuje viac a viac turistov. Vďaka srdečným domácim vám nezabudnuteľné dojmy a spomienky na tajuplnú balkánsku krajinu ostanú nielen v mysli, ale aj hlboko v srdci.
 

Foto: © shutterstock.com


Široké pláže, teplé a čisté more, starobylé pevnosti, čarovné pohoria a eukalyptus voňajúci všade naokolo. Romantika ako z filmu. Nádherná príroda a nevšedné stavby zanechajú v každom dovolenkárovi skvelý dojem. Ktoré najzaujímavejšie miesta sa v Albánsku oplatí vidieť?
 

Foto: © shutterstock.com

 

Navštívte neobjavené krásy južného Albánska! 

Modré oko: jazero pýšiace sa tými najkrajšími odtieňmi modrej leží v nádhernej prírodnej rezervácií Bistrica. Názov „Modré oko“ dostalo jazero pre svoj vzhľad. V strede je jazero sýtomodré a pri okrajoch tyrkysové až bledunkomodré. Svojím sfarbením teda pripomína ľudské oko. Voda v tomto mimoriadne hlbokom jazierku je síce chladná, avšak krištáľovo čistá. 

Foto: © shutterstock.com
 


Gjirokastra: neďaleko od jazera Modré oko sa nachádza pôvabné mesto „sivých striech“. Obdivovať tu môžete pevnosť s moslimskou mešitou a starý bazár s pôvodnými obchodíkmi. Múzeum Envera Hodžu prezentuje život miestneho rodáka a bývalého albánskeho diktátora. Diktátor dal v snahe ochrániť krajinu po celej krajine vystavať povestné betónové bunkre. V Albánsku ich uvidíte na každom kroku, či už na plážach, alebo na vrcholkoch hôr. Odhaduje sa, že ich je niekoľko stoviek tisíc, nikto však nevie presné číslo. 

Foto: © shutterstock.com

 

Berat: malebné, 2400 rokov staré mestečko, charakteristické bielymi domami s červenými strechami, nazývané aj „mesto tisícich okien“.

Za túto prezývku vďačí starej štvrti Mangalem, kde sú domčeky naskladané jeden na druhom. V ohromujúco úzkych uličkách stále pretrváva atmosféra minulých storočí. Starobylá pevnosť týčiaca sa nad mestom vás zoznámi s dejinami mesta. V areáli pevnosti stojí za návštevu aj múzeum s ikonami stredovekého maliara Onufri.

Foto: © shutterstock.com
 

Albánska riviéra: južné pobrežie Albánska patrí k tým najkrajším v Európe! Vedeli ste, že v okolí pobrežného mesta Sarande na polostrove Ksamil nájdete úžasné pláže s bielym pieskom svojím vzhľadom pripomínajúce tie v Karibiku? Albánska riviéra vás prekvapí čistučkým morom a očarujúcimi zátokami. 

Foto: © shutterstock.com

 

Butrint: v antickom meste môžete objavovať históriu starobylých kultúr v jedinečnom archeologickom areáli s amfiteátrom. Povráva sa, že Butrint bol vystavaný tak, aby sa podobal legendárnemu zničenému mestu Trója. Ruiny sú zapísané na zozname UNESCO a sú ozajstným albánskym pokladom. 

Foto: © shutterstock.com

 

Lekules: mesto, ktoré vám odhalí skutočnú tvár Balkánu. Prekrásny hrad na kopci ponúka panoramatický výhľad do celého okolia. Oko cestovateľa potešia pohľady na magické Stredozemné more a málo prebádanú pevninu Albánska. Dovidíte až do grécka, na protiľahlý ostrov Korfu. 

Foto: © shutterstock.com
 
 

Skadarské jazero: najväčšie jazero Balkánu

Čerešničkou na torte putovania po Albánsku je jedna z najväčších vtáčích rezervácií v Európe. Sladkovodné jazero je domovom 270 druhov vtákov. Na severnom brehu jazera žije dokonca kolónia posledných európskych pelikánov. Skadarské jazero má približne 50 ostrovov a ostrovčekov. Okolie jazera je bohaté na jedinečné kultúrne pamiatky.

Foto: © istockphoto.com

 

Túžite spoznať krásy podmanivého južného Albánska? Na našom poznávacom zájazde si vychutnáte všetko, čo tento neprebádaný európsky raj ponúka. Najvyšší čas vyraziť!

Neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať. Sme v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.

Súvisiace články
pred 2 rokmi 145305 videní | 5 minúty čítania
pred 1 rokom 121387 videní | 6 minúty čítania