Späť na všetky články
pred 1 rokom 3060 videní | 6 minúty čítania

7 zaujímavostí, pre ktoré sa oplatí spoznať Island

7 zaujímavostí, pre ktoré sa oplatí spoznať Island
Island - krajina, kde oheň a ľad koexistujú spolu na jednom území.

Island - krajina, kde oheň a ľad koexistujú spolu na jednom území. Málo osídlený ostrov ležiaci v severnej časti Atlantického oceánu s celkovou populáciou iba 300 000 obyvateľov ponúka tie najčarovnejšie prírodné javy a scenérie.
 

Foto: © shutterstock.com


Krásu jedného z posledných miest na Zemi, ktoré bolo osídlené ľuďmi, je ťažké popísať slovami. Magická zem, kde geotermálne horúce bazény a gejzíry vyvierajú zo zeme, kde možno vidieť polárnu žiaru, sopky, útesy, čierne pláže, ľadovce a mohutné vodopády vytvárajúce dúhy nad majestátnymi horami. Niečo, čo človek musí aspoň raz za život vidieť na vlastné oči. Vycestujte na Island a spoznajte tento výnimočný ostrov naživo. Čo najzaujímavejšie by ste mali o Islande vedieť?

 

Horúca geotermálna voda v jazerách

Island môžeme vďaka nespočetnému množstvo geotermálnych prameňov pokojne nazvať aj najväčšou prírodnou vírivkou na svete. Island má viac ako 170 prírodných bazénov, z ktorých väčšina je zohriata práve pomocou geotermálnej energie. Najznámejšou atrakciou je Modrá lagúna, ktorá patrí medzi najfotografovanejšie miesta na Islande. Nádherná farba geotermálnej vody kontrastujúca s okolitou krajinou vytvára úžasné scenérie. Okrem toho, dovolenka na Islande utuží aj vaše zdravie. V 40-stupňovej krištáľovočistej vode bohatej na obsah minerálov môžete plávať počas celého roka. 

Foto: © shutterstock.com

 

Domov koní, veľrýb a miliónov vtákov

Na Islande žije množstvo zaujímavých živočíchov. Pozorovanie veľrýb a delfínov je jednou z najatraktívnejších aktivít na Islande. Vydajte sa na lodný výlet a možno uvidíte obrovského vráskavca ozrutného! Na Islande žije tiež veľa vzácnych druhov vtákov. Počuli ste už o islandských puffinoch? Papuchalk (puffin) alebo po slovensky mníšik bielobradý je malý vták s čiernobielym sfarbením pierok a nadrozmerným zobákom. Je skutočne rozkošný. Islanďania týchto vtákov považujú za svoj symbol. 

Foto: © shutterstock.com

 

Najviac mníšikov hniezdi na masívnych útesoch Latrabjarg na západe ostrova. Ďalšou skvelou aktivitou na ostrove je jazda na impozantných islandských koňoch s miestnym sprievodcom.
 

Foto: © shutterstock.com

 

Klíma je na Islande stále mierna

Island leží ďaleko na severe. Napriek tomu, klíma je tu stále mierna. Alebo aspoň miernejšia, ako by ste očakávali od miesta, ktoré leží tak veľmi blízko polárneho kruhu. Je to spôsobené tým, že Island leží v ceste teplému Severoatlantickému prúdu, v mieste, kde sa spája severoamerická a euroázijská tektonická doska. V zime sú na Islande priemerné teploty približne na úrovni 0 stupňov Celzia, zatiaľčo letá dosahujú teploty v priemere 10 – 13 stupňov. Výhodou je, že repelenty môžete pri cestovaní na dovolenku na Island nechať doma! Na Islande totiž nežijú žiadne komáre. 

Foto: © shutterstock.com

 

Island, kráľovstvo gejzírov

Chcete vidieť horúcu vodu a paru vystrekujúcu vysoko do vzduchu? Potom je Island pre vás to správne miesto! 
 

Najviac gejzírov sa nachádza na juhozápade ostrova. Najznámejší je Strokkur, ktorý eruptuje až do maximálnej výšky 40 metrov (v priemere okolo 20 metrov), približne každých 8 minút. Neďaleko od neho sa nachádza jeden z najstarších gejzírov Great Geyser,  podľa ktorého boli pomenované všetky ostatné gejzíry na svete. Great Geyser má neskutočných 10 000 rokov. V súčasnosti je však neaktívny, občas bublá, ale vodu už nevystrekuje. 

Foto: © shutterstock.com

 

Vodopády ako z rozprávky

Island je krajina, kde ohromujúcu silu prírody skutočne pocítite! Majestátne vodopády obklopené sviežou zeleňou typické pre Island patria medzi hlavné dôvody, prečo ostrov každoročne priťahuje toľko turistov. 

Najkrajším je Gullfoss, ktorý leží neďaleko hlavného mesta Reykjavík. Nevšedný vodopád ponúka podmanivé až nereálne scenérie. Budete si pripadať ako vo sne! Spomenúť musíme aj ďalšie jedinečné vodopády. Burácajúci Seljalandsfoss vysoký až 60 metrov či elegantný a vrtký Glymur, kde potôčiky vody schádzajú ako stuhy do bezodného kaňonu pomedzi svieže machy a vtáčie hniezda. 

Foto: © shutterstock.com

 

Zem Vikingov

Prvými obyvateľmi Islandu boli v 9. storočí silný a drsní Vikingovia a Nóri. Miestna klíma im vyhovovala, preto sa tu usadili natrvalo. Rodinná história väčšiny súčasných domácich obyvateľov sa viaže na niektorého z pôvodných osadníkov. Mnohé rodiny dokonca stále medzi sebou udržiavajú vzťahové väzby, ktoré trvajú už celé generácie.

Islandské dedičstvo od Vikingov je však viditeľné aj voľným okom. Množstvo kultúrnych a historických pamiatok je dôkazom prítomnosti severskej kultúry a moderný jazyk je úzko previazaný so starou nórštinou. Islandská kultúra je tiež úzko spätá s poverami a rôznymi severskými mýtami. Obyvatelia Islandu dodnes veria v existenciu nadprirodzených bytostí, ako sú elfovia, škriatkovia či trolovia. 

Foto: © shutterstock.com

 

Tisícky aktívnych sopiek a lávové polia

Vedeli ste, že Island má až 30 aktívnych sopiek? Zoznámte sa s nimi! Lávové pole v Landmannalaugar je nespútaným a skutočne úchvatným miestom pre milovníkov prírody. Budete mať pocit, že už nie ste na Zemi. Turistické chodníčky prevedú dobrodružných cestovateľov cez hory a sopečné púšte prírodnej rezervácie Fjallabak. Hory sú zmesou farieb, ktoré odrážajú ich zloženie: červenkasté tóny značia zastúpenie železa, svetlé škvrny síru, sivá a čierna sú dôkazom prítomnosti sopečnej lávy a popola. Nádherné miesto je posiate modrými jazerami, ktoré ostro kontrastujú s dymovými odtieňmi vrcholkov hôr. 

Foto: © shutterstock.com
 

Ponúkame nie jednu, ale 7 možností na výber na poznávacie zájazdy na Islande! Dovolenka na Islande ponúka cestovateľom možnosť spoznať neobyčajné prírodné krásy blízko polárneho kruhu a odhaliť tajomstvá kultúry plnej mýtov a legiend. 
 

Foto: © shutterstock.com

 

Máte otázky? Obráťte sa na nás! Radi vám odpovieme na čokoľvek. Sme v pravom dolnom rohu Vašej obrazovky. 

Súvisiace články
pred 2 rokmi 145101 videní | 5 minúty čítania
pred 1 rokom 120490 videní | 6 minúty čítania