Späť na všetky články
pred 1 rokom 3794 videní | 1 minúty čítania

Viete, z ktorej krajiny pochádzajú tieto vychýrené jedlá a nápoje?

Viete, z ktorej krajiny pochádzajú tieto vychýrené jedlá a nápoje?
Hoci je čedar druhým najobľúbenejším syrom v Spojených štátoch amerických, nepochádza z tejto krajiny.

Recept Sacherovej torty vymyslel 16-ročný kuchársky učeň. Dnes patrí medzi najobľúbenejšie sladké pochúťky vôbec. Viete, odkiaľ pochádza? Otestujte sa v našom kvíze plnom známych jedál a nápojov.

Hoci je čedar druhým najobľúbenejším syrom v Spojených štátoch amerických, nepochádza z tejto krajiny. Uberajte sa skôr do Európy, konkrétne do dedinky Cheddar, ktorá je známa mnohými roklinami a jaskyňami. A práve v jaskyniach poľnohospodári uskladňovali mlieko, ktoré získali počas letných horúcich dní.

Istá legenda hovorí, že slávny syr vznikol po tom, ako dojička v jaskyni zabudla jedno vedro mlieka. Keď sa vrátila, našla tam zlatú chutnú hrudu, ktorú dnes poznáme ako čedar. Udalosť sa datuje do 12. storočia. Tipnete si, odkiaľ syr pochádza?

Šampanské je šumivé víno, ktoré pochádza z oblasti Champagne. Známe je aj tým, že prechádza procesom champenoise. Ten spočíva v tom, že vo víne sa vytvára oxid uhličitý, a tak vznikajú bublinky. Proces sa začína vtedy, keď sa do nešumivých vín pridávajú kvasinky spoločne s cukrom.

V prípade, že narazíte na šampanské z iného regiónu, nejde o pravé šampanské, ale o klasické šumivé víno. Aj napriek tomu, že krajina pôvodu si vydobyla zákonné právo nazývať šampanským len tento druh vín, mnohé štáty toto pomenovanie zneužívajú. Viete, odkiaľ šampanské pochádza?

Keď krajinu, ktorej meno chceme vedieť od vás, okupovali Španieli, manželka istého krčmára vylepšila pôvodné španielske jedlo. A tak vznikli mäsové guľky bitterballen. Ako napovedá názov, guľky sa plnia zmesou, ktorá pozostáva z hovädzieho mäsa, múky a korenín.

Guľky sa neskôr obalia v strúhanke, a tak sa opekajú. Typickými poznávacími znakmi sú hnedá farba a horčica ako príloha. Na bitterballen si môžete pochutnať nielen v reštauráciách, ale aj kaviarňach.

Franz Sacher ešte ako 16-ročný pracoval pre kniežaťa Matternicha. Mladý kuchársky učeň preňho v roku 1832 vymyslel recept na čokoládovú tortu. O niekoľko rokov neskôr sa Franzov syn Eduard rozhodol získať pre tortu ochrannú známku a chcel, aby niesla pomenovanie po otcovi. V štáte, z ktorého Sacherova torta pochádza, dokonca oslavujú jej národný deň.

Ako zaujímavosť uvádzame, že pravá Sacherova torta sa podáva len s hustým krémom, ktorý má vykompenzovať jej suchšiu štruktúru. Odkiaľ táto sladká dobrota pochádza?

Ako asi tušíte, Kung Pao pochádza z Ázie. Jeho základom sú kuracie mäso, arašidy, koreniny a sirupovitá omáčka.

História hovorí, že jedlo sa stalo populárnym po tom, ako malý chlapec Ding Baozhen spadol do rieky. O niekoľko rokov neskôr sa chcel zavďačiť pánovi, ktorý ho zachránil. A práve u neho doma mu servírovali kung pao. Dingovi pokrm chutil natoľko, že si vypýtal recept, servíroval ho svojim známym, a tak sa rozšíril ďalej.

Nápoj lassi je nielenže veľmi lahodný, ale aj prospešný pre zdravie. Pochúťka pozostáva z jogurtu, orechov, ovocia a korenín. Takže obsahuje množstvo bielkovín a vápnik, ktorý prospieva tráveniu a podporuje vývoj kostí.

Lassi sa bežne podáva s jedlom a pripravuje sa na niekoľko spôsobov – v slanej verzii alebo v populárnej sladkej s príchuťou čokolády, manga alebo mäty. Skúste uhádnuť, z ktorej krajiny mliečny nápoj pochádza.

Je pravdou, že chorizo vám naservírujú hneď v niekoľkých krajinách. No v štáte, ktorý máte uhádnuť, bude mäsitá klobása menej pikantná a viac vyúdená. Typickou vlastnosťou choriza je aj to, že sa dá použiť na niekoľko spôsobov.

Bežne sa podáva v studenej forme ako predjedlo, vypráža sa, griluje alebo varí. Chorizo je tiež charakteristickou súčasťou hustejších výdatných polievok.

Čaj maté sa vyrába z rastliny Ilex paraguariensis. Ako prví ju začali pestovať pôvodní obyvatelia Guaraní, ktorí pochádzajú z Južnej Ameriky. Neskôr si z listov a vetvičiek pripravovali nápoj, ktorý sa rozšíril do celého sveta a ktorý je známy množstvom benefitov.

Zabezpečuje lepšiu cirkuláciu krvi a je akýmsi detoxom pre pečeň. Rovnako podporuje sústredenosť mysle, vďaka čomu sa často označuje za alternatívu kávy. V krajinách Južnej Ameriky sa bežne pije z drevenej tekvičky (kalabasa) pomocou kovovej slamky (bombília).

Hustá polievka, ktorá pozostáva z hovädzieho mäsa a rôznych druhov zeleniny (predovšetkým koreňovej), nie je pre našincov ničím nezvyčajným. Ide o slovanské jedlo s typickou tmavočervenou farbou. Jej pôvodcom je červená repa – neodmysliteľná prísada polievky. 

Boršč sa často dochucuje chlebovým kvasom, octom alebo šťavou z citróna. V krajine, z ktorej pochádza, sa bežne podáva spolu s pirôžkami naplnenými hovädzím mäsom a cibuľou. Pokrm je chutný v teplej aj studenej forme.

Keď budete cestovať do južnej časti Európy, sangriu jednoducho musíte ochutnať. Ide o osviežujúci letný nápoj, ktorý pozostáva zo suchého červeného vína, minerálky a ovocia (pomaranč, jablko, jahody alebo bobuľovité ovocie). Okrem vína sa do sangrie často pridáva brandy alebo iný alkoholický nápoj. Všetko záleží od toho, čo vám chutí.

Súvisiace články
pred 1 rokom 29506 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 15456 videní | 1 minúty čítania
pred 10 mesiacov 13006 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 12659 videní | 1 minúty čítania