Späť na všetky články
pred 1 rokom 29729 videní | 1 minúty čítania

Viete priradiť zvieratá ku krajinám, pre ktoré sú národným symbolom?

Viete priradiť zvieratá ku krajinám, pre ktoré sú národným symbolom?
Niektoré vyzerajú komicky, iné naháňajú strach, no sú aj také, ktoré by ste si najradšej ihneď zobrali domov. 

Niektoré vyzerajú komicky, iné naháňajú strach, no sú aj také, ktoré by ste si najradšej ihneď zobrali domov. Pri tomto kvíze sa možno aj niečo nové naučíte. Minimálne to, že aj delfíny sú národným zvieraťom jednej z európskych krajín. Uhádnete ktorej?

Pradávno žlli aj v strednej Európe, no dnes ich možno spozorovať v tropických krajinách Južnej a Strednej Ameriky a juhovýchodnej Ázie. Tapíry si radi nažívajú v suchu, no nepohrdnú ani máčaním sa v bahne. Známe sú vďaka predĺženému nosu. Viete, kde ich považujú za národné zviera?

Typickým znakom plameniakov je státie na jednej nohe. Prečo to robia, nevie s istotou nikto. Podľa jednej teórie sa tak bránia voči studenej vode. Robia to však aj na súši. Druhou možnosťou je to, že si tak šetria energiu. Sú národným vtákom v štáte:

V krajine, ktorú hádate, je panda nielen národným zvieraťom, ale aj znakom na ich zlatých minciach. Okrem toho je symbolom Svetového fondu na ochranu prírody. Traduje sa, že vo voľnej prírode žije posledných 1 600 jedincov. Viete kde?

Aj keď má pruhy, nie je to zebra. Nie je to dokonca ani somár, i keď má podobnú stavbu tela. So žirafou má spoločné iba nadmernú dĺžku nôh. Zoznámte sa, toto je okapi – jedno z najviac chránených afrických zvierat. Dnes žije už len v jednej krajine, kde si ju zároveň vybrali za národný symbol.

Kohúta, ktorého u nás považujeme za bežnú hydinu, tu vnímajú ako najväčší národný symbol. Kikiríkajúce zviera berú tak vážne, že sa vyskytuje dokonca v logách športových tímov a na vojnových pamätníkoch. Viete, kde to je?

Labuť nie je iba symbolom vernosti a lásky, ale tiež jednej európskej krajiny. Tá je známa napríklad tým, že tu vznikla stavebnica Lego. Čo sa týka súvislosti medzi labuťami a láskou, vraví sa, že ak jeden z partnerov zomrie, ten druhý prežije osamote len zopár dní.

Fakt, že sú práve delfíny národným zvieraťom jedného z európskych štátov, vie len málokto. Krajina, ktorú hádate, patrí medzi typické dovolenkové destinácie a delfínov tu môžete spozorovať napríklad počas plavby medzi ostrovmi. Sú také hravé, že sa pokojne dokážu naťahovať aj so psami.

Emu je po pštrosovi druhý najväčší vták na svete. Okrem veľkosti sa však vyznačuje aj rýchlosťou. Za hodinu totiž prešprintuje až 50 kilometrov. Pre krajinu, kde žije, je národným vtákom aj významným symbolom. Vidieť ho tu môžete naživo, na minciach či štátnych znakoch.

Antilopa, ktorá sa podobá na kozorožca. Na rozdiel od neho má však onyx arabský svoje rohy tenšie a viac vzpriamené. Je zvyknutý na život na súši, takže ak má dostatok potravy, bez prísunu vody vydrží aj zopár mesiacov. Viete, v ktorej krajine ho považujú za národné zviera?

V poslednej otázke sa vrátime do Európy. Nie úplne na Slovensko, ale blízko neho. Zubor je totiž národným zvieraťom v krajine, ku ktorej máme celkom blízko. Viete, o kom je reč? Na záver už len dodáme, že zubor je najväčšie zviera, ktoré môžete v našej prírode stretnúť. Ale to by ste asi neradi.

Súvisiace články
pred 1 rokom 29729 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 15563 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 13420 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 12744 videní | 1 minúty čítania