Späť na všetky články
pred 11 mesiacov 5485 videní | 1 minúty čítania

Viete, kde sa nachádzajú tieto známe slovenské prírodné kúpaliská?

Viete, kde sa nachádzajú tieto známe slovenské prírodné kúpaliská?
Podarí sa vám podľa popisu a fotografie zistiť, kde sa nachádzajú naše najkrajšie prírodné jazerá a priehrady?

Ak patríte medzi ľudí, ktorí uprednostňujú plávanie v neupravenej vode alebo ste len veľký milovník slovenskej prírody, spoznať prírodné kúpaliská na Slovensku pre vás určite nebude žiadny problém. Alebo? Otestujte sa a zistite podľa popisu alebo fotografie, kde sa nachádzajú naše najkrajšie prírodné jazerá a priehrady.

Vodná plocha na obrázku patrí medzi najstaršie tajchy v okolí Banskej Štiavnice. Tak ako väčšina tajchov, aj tento slúžil na zber dažďovej vody a pohon baníckych strojov. Neskôr zásoboval pitnou vodou celé mesto a zároveň ho využívali aj v prípade požiarov.

S tajchom, ktorý je dnes využívaný hlavne na rekreačné účely a letnú zábavu, sa v minulosti spájali aj nepríjemné udalosti. Jeho hrádza sa v priebehu jedného storočia až dvakrát pretrhla a zatopila niekoľko domov. Viete, o ktoré prírodné kúpalisko ide?

Aby ste na vlastné oči videli tyrkysové vodné plochy charakteristické pre Plitvické jazerá a Winnetouvské filmy, nemusíte cestovať až do Chorvátska. Niekoľko ich máme aj u nás doma.

Travertínovému jazeru na obrázku prináleží jedna špecifická vlastnosť – v minulosti sa tu našiel otlačok veľkej pravekej ryby. Uhádnete, na ktorom prírodnom kúpalisku sa to stalo?

Prírodný bazén s vodou bohatou na minerálne látky je iba jedným zo šestnástich termálnych prameňov, ktoré sa v malebnej obci a jej okolí nachádzajú. Voda v tomto prírodnom kúpalisku má liečivé účinky a je zdraviu prospešná pri kožných, reumatických a ženských ochoreniach.

Zvláštnosťou tohto prameňa je, že prítomnosť síry spôsobuje drobné štípanie. To si všimli aj ženy, ktoré vo vode prali, máčali si v nej nohy a časom záhadne vyzdraveli.

Priehrade na obrázku prináležia viaceré prvenstvá – je najvyššie položená vodná nádrž na Slovensku, má najchladnejšiu vodu na Slovensku a zabezpečuje prítok vody do prvej prečerpávacej elektrárne na Slovensku. Už viete, o ktorú priehradu ide?

Do oblasti Štiavnických baní sa ešte na chvíľu vrátime. Zaujímavosťou tajchu na fotografii je, že na jeho výstavbe sa podieľali najmä ženy. Počas leta v roku 1778 tu spolu s 11 robotníkmi pracovalo dokonca až 308 žien.

Ďalšou špecifickou vlastnosťou tohto vodného diela bolo aj to, že jeho hrádza patrila do konca 19. storočia medzi najvyššie v Európe. Viete, o ktoré jazero ide?

Kúpanie v tomto termálnom prameni je zdraviu prospešné a vo vode s priemernou teplotou vody 33 °C sa dá pohodlne čľapkať aj počas zimy.

Okrem Slovákov sa prameň stal obľúbenou destináciou aj pre našich susedov z Poľska a Česka. Hádanie vám možno uľahčí pomôcka – nad obcou, kde sa toto prírodné kúpalisko nachádza, stojí najvyššie položený hrad na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie postavených hradov v celej strednej Európe. Už viete?

Uhádnete názov priehrady, ktorá je vďaka výborným klimatickým pomerom a polohe na juhu stredného Slovenska považovaná za jednu z najteplejších priehrad na Slovensku a v jej okolí sa nachádza hrad s názvom na D...?

Súboj velikánov. Uhádnete, ktorá vodná nádrž je zachytená na tejto fotografii?

Pri hádaní názvu vodnej nádrže na fotografii vám možno pomôže informácia, že pri priehrade vybudovanej v 60. rokoch sa nachádza aj druhá, väčšia vodná nádrž, v ktorej sa však kúpať nemôže.
zdroj foto: slovakia.com

Vodná nádrž s množstvom atrakcií. Tak by sa dalo opísať jazero, ktoré vidíte na obrázku. Rozprestiera sa v severnej časti Podunajskej nížiny a azda jeho najväčšou zaujímavosťou je, že uprostred nádrže sa nachádza umelo vytvorený ostrov zapísaný v zozname UNESCO, na ktorom hniezdi niekoľko vzácnych druhov vtákov.

Súvisiace články
pred 1 rokom 29519 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 15460 videní | 1 minúty čítania
pred 10 mesiacov 13041 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 12669 videní | 1 minúty čítania