Späť na všetky články
pred 1 rokom 2839 videní | 1 minúty čítania

Uhádnete, kde sa nachádzajú tieto veľkolepé mosty?

Uhádnete, kde sa nachádzajú tieto veľkolepé mosty?
Prechod po každom z mostov, ktoré sme pre vás zhrnuli v kvíze, je zážitkom na celý život. Viete, kde ich nájdete?

Niektoré vás očaria svojou výškou, niektoré históriou, niektoré netradičnou konštrukciou či technickým riešením. Isté však je, že prechod po každom z mostov, ktoré sme pre vás zhrnuli v kvíze, je zážitkom na celý život. Uhádnete, v akých krajinách sa nachádzajú?

Most Millau, ktorého názov je totožný s neďalekým mestom, sa považuje za najvyšší most na svete. Vo svojom najvyššom bode totiž dosahuje výšku až 343 metrov nad základňou. Ide tak o jeden z najvýznamnejších technických počinov súčasnosti. Viete, v ktorej krajine ho v roku 2004 otvorili?

Pri tomto moste netreba veľa slov. Azda len to, že Golden Gate meria takmer 3 kilometre, považuje sa za najfotografovanejší most na svete a mnohým ľuďom sa spája so známou pesničkou, ktorá sa začína slovami „If you're going to...“ :-) V ktorej krajine stojí?

Pri pohľade na most Sidu River Bridge, alebo skôr pri pohľade z tohto mosta sa nejednému človeku zatočí hlava. Hoci nie je najvyšším na svete, nachádza sa v najvyššej výške – rekordných 496 metrov. Mnohí ho poznajú aj ako most Siduhe. Svoj názov má odvodený od rieky Sidu, nad ktorou sa týči.

Z rekordných výšok sa vráťme trochu k zemi, a to rovno k jednému romantickému európskemu mostu s názvom Ponte Vecchio. Tento Starý most vznikol ešte v roku 1345 a je vyhľadávanou turistickou atrakciou v Taliansku. Elegantné tri oblúky tohto mosta stoja nad riekou Arno. Zaujímavosťou mosta je, že sa priamo na jeho ploche nachádza niekoľko obchodíkov, ktorých priestory sa využívajú od jeho počiatku až dodnes. Hádať tentoraz nemusíte krajinu. Skúste však uhádnuť konkrétny región s hlavným mestom, v ktorom most stojí.

Z histórie prechádzame opäť do súčasnosti. Most Helix bol otvorený v roku 2010. Tvorcovia mosta sa pri jeho návrhu inšpirovali tvarom molekuly DNA a na konštrukciu mosta využili sklo a oceľ. Tento avantgardný most však nie je určený pre vozidlá, ale len pre chodcov. Meria necelých 300 metrov. Pomôcka – miesto, kde sa most nachádza, je mestom a štátom zároveň.

Basteibrücke alebo jednoducho most Bastei bol postavený v roku 1851 v skalnom útvare, ktorý sa týči vo výške 194 metrov nad riekou Labe. Most má sedem oblúkov a vedie ponad hlbokú priepasť Mardertelle Bastei a skalný hrad Neurathen. Považuje sa pritom za najstarší turistický most v Európe. Kde ho nájdete?

Most s názvom Gaeshead Millennium je pravdepodobe prvý pohyblivý most s naklápaním na svete. Stavba v sebe spája prvky oblúkového mosta s naklápacím mechanizmom, vďaka ktorému môžu popod most preplávať lode. V ktorej anglicky hovoriacej krajine sa tento technický skvost nachádza?

Ako poslednú otázku máme pre vás čerstvú novinku – most Europabruecke, ktorý bol sprístupnený v júli tohto roku. S jeho neuveriteľnou dĺžkou 494 metrov sa stal najdlhším visutým mostom na svete. Pomôcka – most je súčasťou chodníka Europaweg a spája strediská Zermatt a Graechen. Kde to je?

Zdroj fotografie: www.theguardian.com

Súvisiace články
pred 1 rokom 29741 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 15578 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 13444 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 12752 videní | 1 minúty čítania