Späť na všetky články
pred 1 rokom 5068 videní | 1 minúty čítania

Takéto vianočné nápoje sa popíjajú inde vo svete. Uhádnete kde?

Takéto vianočné nápoje sa popíjajú inde vo svete. Uhádnete kde?
Skúste si tipnúť, v ktorých krajinách popíjajú tieto vianočné nápoje, a spoznajte vianočné chute iných štátov.

Klasický vianočný punč alebo grog sa stal súčasťou našich vianočných sviatkov takmer rovnako ako vianočný stromček. Nie v každej krajine však na Vianoce popíjajú rovnaké nápoje. V našom kvíze si môžete otestovať vaše znalosti o typických vianočných drinkoch z rôznych krajín. Ak neuhádnete, nevadí. Aspoň zistíte, čím chutným oslavujú vianočné sviatky v iných kútoch sveta. :-)

Nápoj známy ako Eggnog sa zo svojej pôvodnej európskej krajiny dostal v 18. storočí až do krajín za Atlantickým oceánom, predovšetkým do Severnej Ameriky. Ide o mix vyšľahaných vajíčok, smotany a silného alkoholu, ako je rum či whisky. Viete, z ktorej krajiny Eggnog pochádza?

Vianočný punč popíjajú na sviatky aj v ďalekej exotike, konkrétnejšie v Karibiku. Tento konkrétny má názov sorrel puch a vyrába sa z vysušených kvetov tropického ibišteka a pravého kvalitného rumu, ktorý v krajine produkujú. Malá pomôcka – určite by si ho radi dali aj postavy zo známeho filmu Kokosy na snehu. ;-)

Poďme naspäť do Európy. V jednej z krajín tohto svetadielu radi štartujú vianočné obdobie pohárom horúceho nápoja so zvučným (a tiež značne nápovedným) názvom „Bombardino“. Vyrába sa z brandy a vaječného likéru a špeciálne ho obľubujú v lyžiarskych rezortoch.

Čo je lepšie ako varené víno? No predsa varené víno, do ktorého pridáte viac rumu, viac cukru a napokon ho doslova „podpálite“. Teda, toto si určite myslia v krajine, kde si zvyknú pripravovať takzvaný Feuerzangenbowle. Špecifickosť tohto nápoja spočíva v tom, že na jeho vrchu sa nachádza kus skaramelizovaného cukru.

Tento vianočný alkoholický nápoj je veľmi podobný už spomínanému Eggnogu, avšak tentoraz nejde o vianočný likér z Európy, ale o jeho ekvivalent z Južnej Ameriky. Nazýva sa Cola de mono (v preklade opičí chvost) a vyrába sa väčšinou z mlieka, kávy a prakticky akéhokoľvek alkoholického nápoja. Kde ho obľubujú?

O tom, že na Vianoce sa nemusia zákonite popíjať len alkoholické nápoje, vás presvedčí nasledujúci vianočný drink. Ide o makové mlieko, ktoré je sviatočnou tradíciou v krajine vzdialenej ďaleko severovýchodne od nás. Často sa podáva aj ako príloha k dezertom. Pomôcka – pochádza z pobaltskej krajiny.

Súvisiace články
pred 1 rokom 29382 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 15407 videní | 1 minúty čítania
pred 8 mesiacov 12754 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 12609 videní | 1 minúty čítania