Späť na všetky články
pred 1 rokom 3565 videní | 1 minúty čítania

Viete, v ktorých častiach Slovenska sa nachádzajú tieto svetové unikáty?

Viete, v ktorých častiach Slovenska sa nachádzajú tieto svetové unikáty?
Dokážete rozpoznať unikátne slovenské miesta alebo stavby, ktoré sú „naj“ nielen u nás doma, ale aj v Európe či vo svete?

Vedeli ste, že po Tatrách pobehuje zviera, ktoré sa inde vo svete nenachádza? Alebo že tu máme najväčší park v strednej Európe? Otestujte sa, či viete, ktoré slovenské miesta sú jediné, najväčšie alebo najstaršie.

Prívlastok "najstarší verejný park v strednej Európe" patrí mestskému parku s rozlohou 42 hektárov. Zaujímavosťou je, že aj po viacerých rekonštrukciách a revitalizácii je jeho súčasná podoba rovnaká už od roku 1839. Viete, o ktorý park ide?

V okrese Banskej Bystrice sa nachádza prírodný unikát, ktorý si v roku 2000 prišiel pozrieť aj samotný princ Charles. Oblasť patrí medzi najdlhšie chránené rezervácie na Slovensku. Na zozname zákonom chránených prírodných lokalít sa nachádza už 104 rokov.

V takmer kilometrovej nadmorskej výške sa nachádza ruina, ktorá bola kedysi najvyššie položeným hradom na Slovensku. Nechýbalo veľa, aby mu patrilo aj európske prvenstvo. Keď ho dal Matej Korvín v 15. storočí zničiť, hrad postupne chátral. O jeho obnovu sa však starajú miestni dobrovoľníci. Viete, o ktorom slovenskom hrade hovoríme?

Prevádzka podniku, ktorý vidíte na obrázku, funguje už od roku 1328. Okrem iných vecí sa tu vyrábajú prostriedky každodennej „spotreby.“ Slovenské prvenstvo presahuje aj za hranice. Budova sa totiž radí medzi svetovo najstaršie stále fungujúce spoločnosti.

Pôvodne mala sídliť v Prahe, no Mária Terézia usúdila, že divoký život veľkomesta by študentov zbytočne rozptyľoval. Tak ju v roku 1762 založila tu. Komplex budov je dnes národnou kultúrnou pamiatkou. Viete, kde sa táto inštitúcia nachádza?

Podobný druh sa vyskytuje napríklad aj v Alpách, no od toho, ktorý máme u nás, sa výrazne odlišuje. Zviera sa totiž od doby ľadovej vyvíjalo na našom území úplne izolovane od ostatných druhov. Uhádnete názov zvieraťa, ktoré inde ako v slovenských Tatrách nenájdete?

Váži 7000 ton a v prevádzke je od roku 1972. O 29 rokov neskôr túto konštrukciu ocenili ako slovenskú stavbu 20. storočia. Stavba dokonca patrí do Asociácie vysokých veží a mrakodrapov na celom svete. V zozname medzi ostatnými vyniká tým, že je najmenšia.

Povoziť sa historickým vlakom po úvraťovej úzkokoľajovej lesnej železnici môžete jedine v mieste, ktorého názov hádate. Vznikla v roku 1926, no na prevoz dreva ju využívali iba do roku 1971. V súčasnosti sa trať postupne obnovuje. Ak uhádnete, kde sa nachádza, navštíviť ju môžete ešte do konca októbra.

Okrem rozlohy sa vyznačuje veľkou úrodnosťou a čistotou vody. Najväčší riečny ostrov na Slovensku aj v celej Európe je zároveň najväčšou zásobárňou kvalitnej pitnej vody, ktorá pochádza z okolitých riek. Zaujímavosťou tejto lokality je hojný počet vodných mlynov. Viete, o ktorom ostrove hovoríme?

Súvisiace články
pred 1 rokom 29507 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 15456 videní | 1 minúty čítania
pred 10 mesiacov 13009 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 12659 videní | 1 minúty čítania