Späť na všetky články
pred 1 rokom 457 videní | 4 minúty čítania

Malý sprievodca Toskánskom: dolce vita a dokonalý oddych

Malý sprievodca Toskánskom: dolce vita a dokonalý oddych
Toskánsko je oázou pokoja a pohody, či už sa rozhodnete ubytovať na pobreží Tyrrhenského mora a vychutnať si nádherné pieskové pláže alebo dáte prednosť skúmaniu pokladov vnútrozemia.

Toskánsky región právom patrí medzi najobľúbenejšie ciele turistov, smerujúcich do Talianska. Tvorí ho 10 provincií (Arezzo, Florencia, Grosseto, Livorno, Lucca, Massa Carrara, Pisa, Pistoia, Prato, Siena) a ostrovy Elba, Montecristo, Giannutri, Giglio, Capraia, Gorgona, Formiche a Pianosa. Toskánsko sa nachádza vo vrchnej časti talianskej čižmy a zaberá plochu cca 25 000 km2.
 

 

Toskánsko je oázou pokoja a pohody. Či už sa rozhodnete ubytovať na pobreží Tyrrhenského mora a vychutnať si nádherné pieskové pláže alebo dáte prednosť skúmaniu pokladov vnútrozemia, v Toskánsku si nájdete to svoje o odnesiete si domov nezabudnuteľné spomienky.

Okrem typických malých mestečiek ako Lucca, San Gimignano, Volterra či Montalcino vám odporúčame navštíviť predovšetkým väčšie mestá, kde nájdete množstvo kultúrnych pamiatok a gastronomických vychytávok. Práve tie vám popíše náš malý toskánsky sprievodca.

 

 

Čo sa oplatí vidieť v Toskánsku?

Florencia

Vo Florencii môžete obdivovať fascinujúcu renesančnú architektúru. Toto mesto kultúry a umenia ponúka turistom záplavu galérií, múzeí a kostolov. Na námestí Plazza de la Signoria nájdete viaceré známe sochy, ako je napríklad slávna Michelangelova socha Dávida, Neptúnova kašna či Perseus od Benvenuta Celliniho. Prejdite sa po moste Ponte Vecchio zo 14. storočia, plnom malých klenotníctiev a pozrite si honosný dóm Santa Maria del Fiore a Medicejskú kaplnku. Navštívte Palazzo Pitti a Palazzo Vecchio a kostol San Lorenzo a keď vás pamiatky omrzia, poprechádzajte sa po upokojujúco zelených záhradách Boboli. Florencia rozhodne stojí za výlet, ktorý bude trvať viac ako jeden deň. Odskočiť si sem môžete napríklad i na predĺžený víkend.

 

Pisa

Pisa je plná pamiatok, ktoré by ste nemali obísť. Nájdete tu zaujímavo vyzdobený Palazzo dei Cavalieri, slávne námestie Piazza dei Cavalieri, katedrálu zasvätenú Panne Márii či významný cintorín Camposanto. Najznámejšou pamätihodnosťou však stále ostáva 56-metrová šikmá veža z 12. storočia, ktorá sa napriek narovnávaniu odkláňa od svojej osi o cca 4 metre. Predĺžený víkend v Pise môžete spojiť s návštevou ostrova Elba, ktorý je známy nielen tým, že tam žil Napoleon Bonaparte, ale aj krásnymi plážami, kde sa dá skvele stráviť čas kúpaním a potápaním.

 

Siena

Medzi skutočne malebné historické mestá patrí Siena, s úzkymi kamennými uličkami, malými kaviarňami a nefalšovaným toskánskym šarmom. Oplatí sa ubytovať v jej blízkosti. Skrýva sa uprostred kopcov, viníc a olivových hájov a je to skutočný toskánsky skvost. Jej historické centrum je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Navštívte námestie Piazza del Campo, ktoré má netradičný vejárovitý tvar. Každý rok sa tu konajú tradičné dostihy Palio. Nájdete tu aj neprehliadnuteľnú vežu Torre del Mangia, ktorá patrí medzi hlavné pamiatky mesta. Vychutnajte si pohľad na obrazy renesančných maliarov v múzeu Pinacoteca Nazionale (v Palazzo Buonsignori). V Siene sa nachádza aj najstaršia banka na svete, ktorá je stále funkčná (v budove Palazzo Salimbene).

 

Aké gurmánske zážitky si môžeme dopriať v Toskánsku?

Toskánska kuchyňa je jednoduchá a pracuje predovšetkým s čerstvými surovinami a so zeleninou, ktoré dozrieva pod horúcim slnkom. Toskánske paradajky vynikajúco chutia v šalátoch, v omáčke aj v hustej polievke Pappa al pomodoro. Ochutnajte cestoviny tagliatelle s mäsovým ragú, tortellini plnené ricottou, gnocchi s paradajkovou omáčkou a k tomu vynikajúci chlieb pane toscano. Neodmysliteľnou súčasťou toskánskej kuchyne je aj bazalka, sušená šunka, panenský olivový olej a aromatický ovčí syr pecorino. Ak máte chuť na niečo exkluzívne, ochutnajte niektoré z chutných jedál zo zveriny, cestoviny s toskánskymi hľuzovkami (tartufi bianci) či pravý florentský steak (bistecca alla fiorentina), pripravovaný na drevenom uhlí. Ak navštívite Toskánsko, rozhodne by ste mali okúsiť aj svetoznáme víno Chianti (pomenované podľa tejto významnej vinárskej oblasti) alebo dezertné víno Vin Santo.

 

Chcete vedieť o Toskánsku viac?  Napíšte nám a poraďte sa s nami! Sme v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.

 

Objavujte Taliansko s IDEM

Súvisiace články
pred 1 rokom 3791 videní | 4 minúty čítania
pred 10 mesiacov 2281 videní | 4 minúty čítania
pred 11 mesiacov 944 videní | 4 minúty čítania