Späť na všetky články
pred 1 rokom 11294 videní | 1 minúty čítania

Dokážete priradiť typické oblečenie ku krajine, v ktorej sa nosí?

Dokážete priradiť typické oblečenie ku krajine, v ktorej sa nosí?
Zatiaľ čo niektoré oblečenie vyzerá decentne, iné pôsobí skôr komicky. Uhádnete podľa fotografií, v ktorých krajinách sa takto ľudia obliekajú?

Zatiaľ čo niektoré oblečenie vyzerá decentne, iné pôsobí skôr komicky. Uhádnete podľa fotografií, v ktorých krajinách sa takto ľudia obliekajú?

Začneme zľahka. Kilt sa najčastejšie nosí pri formálnych príležitostiach a športových udalostiach. V poslednom období ho však v jednej z dole uvedených krajín zaradili medzi neformálne mužské oblečenie, takže je šanca, že sa história bude opakovať a opäť sa z neho stane odev pre každodenné nosenie.

Existuje viacero verzií tohto tradičného oblečenia, ktoré sa v rozdielnych oblastiach od seba líšia vzormi alebo farbami, no charakteristické napnuté šortky z kože zostávajú stále veľmi podobné. Pánsky tracht najlepšie vynikne po boku s tradičnými ženskými šatami a krígľom piva.

Poďme do exotiky. Mazovia sú svetovo známi vďaka svojmu pestrofarebnému oblečeniu. Sýtočervenú látku spozorujete už z veľkej diaľky a keď sa k vám títo obyvatelia Afriky priblížia, pozornosť azda najviac pútajú ručne vyrábané doplnky. Vrcholom ich remeselnej práce je golier pre nevestu, ktorý vidíte na obrázku. Viete, kde môžete natrafiť na takto odetých ľudí?

Na africkom kontinente ešte zostaneme. Toto tradičné ženské oblečenie vychádza zo vzoru viktoriánskych šiat. Tie do krajiny priviezli nemeckí kolonisti. Šaty sú charakteristické svojou mohutnosťou. Súčasťou outfitu je plná sukňa, nafúknuté rukávy a veľkolepý klobúk. Také inde vo svete nenájdete.

Keďže v krajine, ktorej názov hádate, prevláda odevná rôznorodosť, ako ukážku vám poskytneme ich najznámejší doplnok. Slamené klobúky v tvare kužeľa sú povinnou položkou v takmer každej domácnosti. Zaujímavosťou, ktorú pozná len málokto, sú básnické verše napísané na ich okraji. Čítať sa však dajú iba v protisvetle. V ktorej krajine sú tieto klobúky neodmysliteľnou súčasťou kultúry?

Neexistuje azda väčší symbol kultúry tejto krajiny, ako je kimono vyrobené z bavlny. Nosí sa aj dnes, no iba pri významných udalostiach. Napríklad na svadbe. Každý so symbolov na tomto odeve má osobitný význam. Súčasťou outfitu je výrazné biele líčenie. Uhádnuť, kde sa takto oblečení ľudia nachádzajú, pre vás určite nebude ťažké.

Poďme sa trošku schladiť. Chlapík na obrázku výzorom možno pripomína klauna, čo čiastočne sedí. Oblasť, kde sa takýto odev nosí, parí medzi najšťastnejšie krajiny sveta. Sámovia sú zároveň jedným z najstarších národov v Európe. Ich charakteristickou črtou sú jasné jednoduché farby s prevahou červenej, modrej, zelenej či žltej. Ide o:

Táto oblasť Talianska je svojimi tradičnými šatami celkom známa. Oblečenie vychádza zo španielskeho a maurského štýlu, no šaty sa od seba môžu mierne líšiť takmer v každej dedine. Jedno však majú spoločné – pestrofarebné a bohato zdobené blúzky, dlhý závoj aj sukňu. Tie najpútavejšie nájdete v provincii Nuoro. Viete však, na ktorom ostrove?

Coiffe je krajkovaná pokrývka hlavy, pripomínajúca čelenku. V minulosti bola povinnou výbavou outfitu každej dámy v Bretónsku, dnes ju môžete vidieť hlavne na kultúrnych festivaloch ako súčasť ich tradičného oblečenia. Existuje viacero druhov Coiffe, no tá najznámejšia meria až 40 cm. Ktorej krajine patrí?

Vraví sa, že táto módna vlna vznikla nedorozumením. Klobúky, ktoré miestne „cholas“ nosia, boli v priebehu 20. storočia určené najprv mužom. Pokrývky hlavy im však boli príliš malé, tak ich začali nosiť ženy. Viete, v ktorej krajine si tento trend uchoval takú tradíciu, že sa dodržiava dodnes?

Súvisiace články
pred 1 rokom 29715 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 15557 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 13407 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 12737 videní | 1 minúty čítania