Späť na všetky články
pred 9 mesiacov 3907 videní | 1 minúty čítania

Ako dobre poznáte ostrovy Európy? Otestujte sa v kvíze

Ako dobre poznáte ostrovy Európy? Otestujte sa v kvíze
Preverte si znalosti o 10 vyhľadávaných európskych ostrovoch, ktoré sú obľúbenými cieľmi turistov z celého sveta.

V tomto kvíze si preveríte vaše znalosti o 10 vyhľadávaných európskych ostrovoch, ktoré sú obľúbenými cieľmi turistov z celého sveta. Spoznáte ich?

Na fotografii môžete vidieť populárnu pláž Myrtos, ktorá je veľkým dovolenkovým lákadlom ostrova. Ďalšími populárnymi lokalitami sú jaskyňa Melissani či pokojná dedinka Assos s malebnými plážami, farebnými domčekmi a rybárskymi loďkami, kotviacimi v miestnom prístave. Malá pomôcka – ostrov má prezývku „ostrov divokých koní“.

Tento sopečný ostrov je najväčší zo sústavy nemenovaných portugalských ostrovov, ktoré sa ukrývajú uprostred Atlantického oceánu. Vďaka nádhernej prírode si získal prívlastok „zelený“. Jedným z najnavštevovanejších tunajších miest je sopka Sete Cidades, v ktorej kaldere sa nachádzajú jazerá Lagoa Azul a Lagoa Verde. Na ostrove sa zároveň ako na jedinom mieste Európy pestuje čaj. Vychýrený je aj miestny ananásový likér, ktorý sa vyrába z tu dopestovaných ananásov.

Tento ostrov v Jadranskom mori je štvrtým najväčším v krajine. Z pevnosti Spanjola, ktorú vidíte na fotografii, sa naskytá najkrajší výhľad na prístav najľudnatejšieho mesta ostrova a priľahlé zalesnené ostrovčeky Pakleni. Ostrov zvyknú ľudia označovať aj ako levanduľový, pretože svojimi rozsiahlymi levanduľovými oblasťami môže pokojne konkurovať Provensálsku. Ešte jedna nápoveda – na ostrove sídli najstaršie mesto krajiny s názvom Stari Grad.

Jednou z najkrajších oblastí na juhu tohto ostrova sú svetoznáme Schody Turkov, ktoré svoje pomenovanie dostali kvôli početným nájazdom tureckých pirátov. Ide o útes s jedinečným bielym sfarbením a atypickým tvarom. Aj preto bol zaradený aj do zoznamu siedmich prírodných divov Talianska. Obľúbenými lokalitami ostrova sú tiež mestečko Cefalu či pláž Modello. Ktorý taliansky ostrov popisujeme?

Smaragdový ostrov, krajina trojlístkov, dobrého piva a majestátnych hradov. Predpokladáme, že už tušíte, o ktorý ostrov ide. Keby však náhodou stále neviete, dáme vám ešte jednu pomôcku. Jednou z najkrajších lokalít tohto ostrova sú strmé Moherské útesy (na fotografii), z ktorých sa ľuďom naskytá prenádherný pohľad na šíry Atllantik.

Tento taliansky ostrov síce neoplýva piesočnatými plážami, ale aj napriek tomu patrí k najkrajším na svete. Svoju úlohu v tom zohrávajú úžasné Augustove záhrady s výhľadmi na Tyrrhenské more, aké inde vo svete nemajú obdoby.

Malinký ostrov, ktorého názov budete hádať teraz, je nám veľmi blízky, pretože ho máme na Slovensku. Zvykne sa prezývať ako “ostrov umenia”, a to z dôvodu, že tu sídli stále expozícia umeleckých diel istej galérie. Nájdete ho uprostred priehrady a pravidelne sa sem organizujú vyhliadkové plavby loďou.

Hlavné mesto tohto ostrova v Stredozemnom mori je pre rok 2018 Európskym hlavným mestom kultúry. Patrí medzi najstaršie hlavné mestá starého kontinentu, nachádza sa tu množstvo palácov, múzeí, námestí a obranných pevností a je súčasťou zoznamu UNESCO. Na ostrove nájdete tiež 5000 rokov staré chrámy, komplex morských jaskýň Blue Grotto a nádhernú pláž Golden Bay Beach so zlatistým pieskom.

Hoci najpopulárnejšou plážou ostrova je Las Teresitas so zlatistým pieskom, ktorú vidíte na fotografii, prevažujú tu skôr čierne pláže. Ide totiž o ostrov sopečného pôvodu, čoho jasným dôkazom je aj tamojšia sopka Pico de Teide s nadmorskou výškou až 3 718 m. Ako je teda možné, že je tu pláž so zlatistým pieskom? Jednoducho – doviezli sem piesok z neďalekej Sahary. O aký ostrov ide?

Posledný európsky ostrov z tohto kvízu má tiež vulkanický pôvod. Leží v Atlantiku a objavíte tu krásne pláže, množstvo kvetov, hôr a útesov. Typický je tamojší prapodivný dopravný prostriedok, ktorý sa stal turistickou atrakciou. V hlavnom meste Funchal totiž v 19. storočí začali používať drevené sánky pripevnené na kovové lyže, ktoré slúžili na prepravu z bodu A do bodu B. Poháňa ich dvojica mužov v tradičnom odeve a sú známe ako Toboggan. Ešte jedna pomôcka – ostrov je rodiskom jedného z najlepších futbalistov sveta.

Súvisiace články
pred 1 rokom 29596 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 15507 videní | 1 minúty čítania
pred 11 mesiacov 13234 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 12702 videní | 1 minúty čítania