Ako sa zbaliť na dovolenku?

Ak sa chystáte na dovolenku a rozmýšľate, čo si zbaliť na dovolenku tu je niekoľko tipov, ktoré Vám pomôžu predísť nepríjemnostiam:

Osobné doklady - cestovný pas, letenky, vodičsky preukaz, zdravotný preukaz
Ak cestujete do zahraničia určite si nezabudnite Váš cestovný pas, hlavne skontrolujte jeho platnosť. Niektoré štáty vyžadujú pre vstup do krajiny aj vstupné víza, preto si vopred preverte či pre vstup do krajiny kam cestujete nebudete potrebovať aj Vy vstupné víza. Ak predpokladáte, že na dovolenke si prenajmete auto, nezabudnite si pribaliť vodičský preukaz. V niektorých krajinách sa vyžaduje medzinárodný vodičský preukaz preto si vopred overte, či je pre danú krajinu Váš vodičský preukaz platný. Ak na dovolenku pocestujete vlastným autom, nezabudnite na tzv. zelenú kartu (je dobré mať uzatvorené aj havarijné poistenie). Ak na dovolenku poletíte lietadlom určite nezabudnite na letenky. Pre prípad úrazu alebo choroby si nezabudnite zdravotný preukaz poistenca, prípadne iný doklad potrebný pre Vašu zdravotnú poisťovňu. Z bezpečnostných dôvodov je dobré urobiť si kópiu osobných dokladov a uložiť do inej časti batožiny ako budete mať umiestnený originál. Pomôže to urýchliť vybavovanie v prípade straty alebo odcudzenia. K osobným dokladom si priložte dôležité telefónne čísla (kontakt na delegáta, cestovnú kanceláriu, zastupiteľstvo,...). Je dobré si pozrieť aj stránku ministerstva zahraničných vecí (www.mzv.sk) ktorá priebežne informuje a upozorňuje na rizikové situácie v rôznych krajinách. Na tejto stránke je dobré pred odchodom na dovolenku vyplniť aj registračný formulár, ktorý umožní rýchlejší kontakt zastupiteľstva s Vami v prípade núdze.

Opaľovacie krémy, repelenty proti hmyzu, lieky
Ak idete na dovolenku k moru nezabudnite si zobrať opaľovacie krémy s vhodným opaľovacím faktorom (tzv. SPF) Platí, že čím je ochranný faktor vyšší, tým je ochrana kože lepšia. Ak sa Vaša pokožka bez ochrany spáli po 10 minútach, tak napríklad opaľovací krém s SPF 20 predlží Váš pobyt na slnku bez spálenia 20 x, teda na 200 minút. Ak pravidelne užívate lieky nevyhnutné pre Vaše zdravie určite si ich pribaľte na cestu. Je dobré si zo sebou zobrať aj sadu liekov a prípravkov pre rôzne nepredvídané zdravotné situácie (proti hnačke, bolesti, alergii, teplote,..poranenie, narazenie, porezanie, atď.) Keďže dotieravý hmyz existuje Všade nezabudnite na repelenty proti hmyzu. Ak sa chystáte do exotických krajín (napr. Afrika) je dobré sa informovať a preventívne aj zaočkovať proti rôznym miestnym chorobám.

Peniaze a platobné karty
Dĺžka pobytu a plány ktoré máte na dovolenke do istej miery ovplyvňujú množstvo peňazí ktoré budete potrebovať. V každom prípade si overte aká je miesta mena a aký výmenný kurz pre ňu aktuálne platí. Zoberte si dostatočnú hotovosť v miestnej mene a preverte aj možnosti zámeny v krajine pobytu. Taktiež je dobré overiť si použiteľnosť platobných kariet v miestnych podmienkach.

Osobné veci a hygienické potreby - obuv, odev, výbava pre deti a na voľný čas
V závislosti od toho ako ste náročný na svoju dovolenkovú výbavu zoberte si zo sebou osobné veci a hygienické potreby. Obuv a odev závisí aj od toho, či sa chystáte tráviť dovolenku pri mori alebo v horách, v lete alebo v zime. Na letnej dovolenke by určite nemali chýbať pohodlné šľapky, tričká či krátke nohavice. Na zimnú dovolenku určite nezabudnite teplú obuv a odev (termoprádlo), čiapku a rukavice. Ak na dovolenku cestujete s malými deťmi, nezabudnite zabaliť všetko čo deti denne potrebujú (oblečenie, plienky, výživa, hračky,...) Je dobré myslieť aj na príjemné strávenie voľného času: pribaľte si aj knihy a časopisy na čítanie, spoločenské hry, športové potreby (potápačské okuliare, bedminton, a pod.) Ak sa chystáte na dovolenku lietadlom, pri balení osobných vecí ale nezabudnite, že preprava lietadlom limituje váhu batožiny - je dobré si vopred preveriť koľko kilogramov batožiny máte v cene letenky a koľko je nadváha za ktorú sa pripláca.

Počítač, kamera, fotoaparát, telefón
Dovolenkové zážitky bývajú tie najkrajšie a preto je dobré si ich zvečniť kamerou alebo fotoaparátom. Nezabudnite preto na dobrý fotoaparát či kameru, film, batérie a iné potreby. Počítač alebo tablet je hlavne pre milovníkov internetu nevyhnutnou výbavou aj na dovolenke. Treba brať ale do úvahy váhu týchto zariadení (ako aj riziko ich odcudzenia) a zvážiť ktoré z nich na dovolenke aj skutočne využijete. Mobilný telefón je dnes už nevyhnutnou súčasťou dovoleniek – preverte si ale možnosti telefonovania cez Vášho operátora v danej krajine (roaming). Ku všetkým technickým zariadeniam si nezabudnite nabíjačku. V niektorých krajinách sa používa iný typ zásuviek ako v Európe preto je dobré si zobrať aj zásuvkový adaptér.

Poistenie
Aj keď dovolenka predpokladá množstvo pekných zážitkov, nemusí to byť vždy tak. Je preto dobré pred odchodom uzavrieť vhodné poistenie – od poistenia samotnej dovolenky, cez poistenie zranenia, ochorenia, odcudzenia osobných vecí atď.

Mapy, turistický sprievodca, slovník
Ak sa chystáte na dovolenke uskutočniť aj samostatné výlety, určite sa Vám bude hodiť mapa, turistický sprievodca a vreckový slovník. Dobrou pomôckou pri cestách v zahraničí je aj GPS navigácia, hlavne ak sa chystáte požičať si auto alebo jazdiť bicyklom.