Späť na všetky články
pred 8 mesiacov 4308 videní | 1 minúty čítania

Uhádnete na základe dobových fotografií, o ktoré známe európske mestá ide?

Uhádnete na základe dobových fotografií, o ktoré známe európske mestá ide?
Podarí sa vám podľa popisu a starej fotografie uhádnuť, o ktoré európske mesto ide?

Niektoré najznámejšie dominanty Európy sa aj po uplynutí stoviek rokov zmenili minimálne, iné úplne. Popasujte sa s históriou tak, ako to dokázali tieto európske mestá. Aby ste ich spoznali podľa toho, ako vyzerali v minulosti, nemusíte byť žiadni veľkí pamätníci. Hádanie vám možno uľahčia aj nápovedy v podobe rôznych zaujímostí.

Ešte v 15. storočí tu stáli samé drevené budovy, ktoré dal vtedajší panovník zničiť. Dôvod bol ten, že predstavovali príliš veľké riziko požiaru. Tak tu vzniklo trhovisko a neskôr hlavné dejisko, kde sa konali všetky významné ceremónie. Reč je o námestí na fotografii. Viete, v ktorom meste sa nachádza?

Most na fotografii z roku 1890 mal v minulosti neľahký osud. Viackrát ho poškodili a takmer úplne zničili povodne, no dominantu mesta, ktorého názov hádate, sa vždy podarilo obnoviť do pôvodného stavu. Najdlhšia oprava trvala až 71 rokov. Most sa nachádza v meste:

I keď neznáme mesto zveľaďuje iná a oveľa väčšia dominanta, na obrázku z roku 1878 sa nachádza stavba, ktorú tu dal postaviť sám Napoleon Bonaparte. Ak sa dostanete na jej hornú plošinu, získate výhľad na jeho rozsiahle centrum. Ide o:

Pokiaľ poznáte monumentálny oblúk uprostred fotografie, ktorý bol postavený v rokoch 131 – 132, uhádnuť názov mesta, kde sa nachádza, pre vás nebude ťažké. Alebo? Takto vyzerala dnes veľmi populárna dovolenková destinácia pred takmer 170 rokmi.

Druhé najväčšie mesto v Andalúzii sa medzi dovolenkármi teší veľkej popularite. Napokon, nachádza sa tu všetko potrebné – letisko, more, pláže aj prístav. Ak vám nenapovie fotografia, možno vám pomôžu zaujímavosti. Narodil sa tu Pablo Picasso, Antonio Banderas a nachádza sa tu jedna z najväčších býčích arén v Španielsku.

Z malej rybárskej dedinky postupne vzniklo mesto, ktoré má dnes cez 850 000 obyvateľov. Fotografia z roku 1870 zobrazuje jeho hlavnú ulicu Rokin. Špecifickým symbolom mesta sú vysoké štíhle domy. Stavali sa tak preto, aby majitelia ušetrili na daniach – budovy sa tu totiž kedysi zdaňovali podľa šírky.

Na obrázku sa nachádza prístavné mesto, ktoré je obľúbenou dovolenkovou lokalitou na pobreží Jadranského mora. Fotografia z hlavného prístavu bola zhotovená okolo roku 1880. Ak naše články čítate pravidelne, pomôže vám aj informácia, že sa tu natáčali niektoré zábery zo seriálu Game of Thrones.

Ak ste nevedeli rozoznať niektorú z predošlých fotografií, s touto by ste si mali poradiť naozaj jednoducho. Stavba na obrázku totiž nepochádza zďaleka. V tomto prípade hádate názov slovenského mesta, v ktorom sa objekt zo storočnej fotografie nachádza dodnes.

Na fotografii z roku 1892 prebieha výstavba mosta, ktorý je len jedným z mnohých symbolov mesta. Viac vám možno napovie fakt, že ide o rozlohovo najväčšie mesto Európy.

Stavba na obrázku bola kedysi kresťanská bazilika, neskôr mešita a v súčasnosti je z nej múzeum. Hádanie vám možno uľahčí zaujímavosť, že mesto sa nachádza v krajine, ktorá patrí medzi svetovo najväčších producentov tulipánov. Kedysi bolo aj cieľovou stanicou slávneho Orient Expressu.

Súvisiace články
pred 1 rokom 29507 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 15456 videní | 1 minúty čítania
pred 10 mesiacov 13010 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 12660 videní | 1 minúty čítania