Späť na všetky články
pred 1 rokom 4584 videní | 1 minúty čítania

Poznáte najznámejšie mrakodrapy sveta? Preverte si znalosti v kvíze

Poznáte najznámejšie mrakodrapy sveta? Preverte si znalosti v kvíze
Otestuje sa, ako dobre poznáte niektoré z tých najznámejších a najkrajších mrakodrapov sveta.

Budovy vyššie ako 150 metrov označujeme za mrakodrapy. Na Slovensku ich síce zatiaľ niet, no vo svete poznáme hneď niekoľko takýchto megalomanských stavieb, ktoré svojou výškou a prevedením demonštrujú neuveriteľné ľudské staviteľské schopnosti. V tomto kvíze si môžete preveriť, ako dobre poznáte niektoré z tých najznámejších a najkrajších vôbec.

 

Tento mrakodrap s výškou 828 metrov bol uvedený do prevádzky v roku 2010, keď sa stal bezkonkurenčne najvyššou stavbou na svete. Budova je symbolom vzrastajúceho bohatstva jej domovskej krajiny, ktorá má ambíciu byť centrom svetového bohatstva.

Vysoká stavba týčiaca sa nad mestom na obrázku meria 541,3 metra, čím sa stala najvyššou budovou na západnej pologuli. Vznikla na troskách niekdajšieho obchodného centra a spočiatku bola nazývaná ako Veža slobody. Viete, o akú stavbu ide?

Hoci prívlastok najvyššej budovy sveta stratili tieto mrakodrapové dvojičky ešte v roku 2003, doposiaľ im právom prináleží titul najvyššej dvojice mrakodrapov na svete. Až 88-podlažné veže dosahujú výšku 451,9 metrov po vrchol antény, respektíve 378,6 metrov do výšky strechy. Pôdorys budov má tvar dvoch navzájom pootočených štvorcov, ktoré dokopy tvoria osemcípu hviezdu, príznačnú pre islamskú symboliku.

Stavba mrakodrapu, ktorý sa vypína nad ostatnými budovami na fotografii, bola ukončená ešte v roku 1931. Išlo o jeden z prvých mrakodrapov v krajine, bol vybudovaný v štýle art deco, má 102 podlaží a meria 381 metrov. Od roku 2001 do roku 2014 bol dokonca najvyššou budovou v celom veľkomeste. Poznáte ho?

Mrakodrap s výškou 509,2 metrov je doposiaľ treťou najvyššou budovou na svete. Počet poschodí má pritom obsiahnutý aj vo svojom názve. Zaujímavosťou je, že v mrakodrape sa nachádza najrýchlejší výťah, ktorého rýchlosť stúpania je 16,83 metrov za sekundu. Pre lepšiu predstavu – z piateho poschodia na najvyšší bod vás výťah vyvezie len za 37 sekúnd.

Za týmto mrakodrapom netreba cestovať až tak ďaleko. Nachádza sa totiž v Európe a so svojou výškou 310 metrov je najvyššou budovou celej Európskej únie. Má 95 poschodí nad zemou, staval sa od roku 2009 do roku 2013 a svojím tvarom pripomína črep.

Mnohých zrejme prekvapí, že v tomto zozname máme aj budovu univerzity. Ale je to tak. Komplex univerzity na fotografii je naozajstným mrakodrapom. Jeho hlavná budova má totiž výšku 239,9 metrov, čím sa radí medzi najvyššie budovy Európy. Vnútri sa nachádza poslucháreň s až 1500 sedadlami, 6000 izieb pre študentov, 140 učební, 19 konferenčných hál, knižnica, množstvo laboratórií, poľnohospodárske múzeum, bazén či športové haly. Bezpochyby ide o najvyššiu budovu vzdelávacej inštitúcie na svete.

Súvisiace články
pred 1 rokom 29827 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 15647 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 13545 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 12790 videní | 1 minúty čítania