Späť na všetky články
pred 1 rokom 4623 videní | 1 minúty čítania

Poznáte lokality najväčších architektonických skvostov sveta? Otestujte sa

Poznáte lokality najväčších architektonických skvostov sveta? Otestujte sa
Tento kvíz preverí vaše znalosti o významných architektonických pamiatkach sveta.

Tento kvíz vám podá niekoľko cestovateľských inšpirácií, no predovšetkým preverí vaše znalosti o viacerých významných architektonických pamiatkach sveta. Podarí sa vám uhádnuť, v ktorých krajinách sídli nasledujúcich osem obdivuhodných stavieb?

Jedna z najznámejších sakrálnych stavieb sveta Hagia Sofia je stelesnením Byzancie. Jej názov pochádza z gréckeho spojenia Ἁγία Σοφία, čo v preklade znamená Svätá múdrosť.

Tento skvost byzantskej architektúry, postavený v roku 537, v súčasnosti už neslúži náboženským obradom, ale turistom, keďže sa z neho stalo múzeum. Ešte veľkolepejší ako samotný exteriér budovy je interiér chrámu, ktorý vďaka svetelným efektom vzbudzuje dojem, že sa kupola budovy vznáša vo vzduchu. Viete, kde tento chrám nájdete?

Táto budova je jednou z najkrajších stavieb na svete, v ktorej má tú česť sídliť parlament. Ide o národný symbol a najväčšiu budovu krajiny, v ktorej sa nachádza, a taktiež o jednu z vôbec najstarších vládnych budov celej Európy. Jej výstavba sa začala v roku 1885, pričom dokončená bola v roku 1904. Viete, kde ju nájdete?

Svetoznáma Sagrada Familia je impozantná rímskokatolícka bazilika, ktorú navrhol slávny architekt Antoni Gaudí. Jej výstavba sa začala v roku 1882, no dodnes nie je dokončená. Očakáva sa však, že práce na bazilike sa ukončia v roku 2026, čiže presne 100 rokov po smrti architekta Gaudího.

Aj napriek tomu, že stavba nie je dokončená, zastáva čestné miesto na zozname Svetového dedičstva UNESCO a súčasne tvorí dominantu mesta, ktoré skrášľuje. Viete, o ktoré mesto ide?

Gotická katedrála s renesančnou kupolou, známa ako Santa Maria del Fiore, sa začala stavať v 13. storočí a dokončená bola v 19. storočí. So svojou dĺžkou 153 metrov, šírkou 38 metrov a výškou až 90 metrov je štvrtou najväčšou katedrálou na svete. Vojde sa do nej až neuveriteľných 25-tisíc ľudí.

Špecifikom stavby je jej exteriér, ktorý je zdobený ružovými a zelenými mramorovými panelmi s bielym obložením. Svojím vzhľadom a veľkosťou sa stavba stala dominantou panorámy mesta, v ktorom sa nachádza.

Hrad Neuschwanstein, v preklade Nový labutí kameň, je jeden z najznámejších a najnavštevovanejších turistických cieľov krajiny, v ktorej sa nachádza. S vrcholmi Álp v pozadí a svojím vznešeným vzhľadom nápadne pripomína rozprávkový zámok.

Jeho stavba bola úplne dokončená v roku 1892. Už vtedy bol hrad vybavený modernými vymoženosťami. Obyvatelia mohli využívať napríklad automatické splachovanie toaliet, tečúcu vodu, vykurovanie či dokonca telefón. Pri ktorom meste Neuschwanstein nájdete?

Dóm, na ktorého domovské mesto sa vás budeme pýtať a ktoré je tiež súčasťou úplného názvu tejto stavby, stavali vyše 600 rokov. Jeho základný kameň bol položený v roku 1248 a slávnostne vysvätený bol v roku 1880. Ide pritom o jedinú klasickú katedrálu v danej krajine, ktorá sa súčasne považuje za architektonické dielo 19. storočia.

Zimný palác bol postavený v rokoch 1754 až 1762 ako zimné sídlo cárov. Navrhol ho významný barokový architekt Francesco Bartolomeo Rastrelli ako zeleno-bielu budovu, ktorá bude mať neuveriteľných 1786 dverí a 1945 okien. Prvou obyvateľkou paláca bola cárovná Katarína Veľká. Dnes priestory tejto pompéznej budovy ukrývajú jednu z najväčších svetových zbierok umenia. Kde to je?

Gotický chrám, ktorý sa týči sa na skalnatom prílivovom ostrovčeku Mont Saint-Michel uprostred morskej zátoky, bol postavený medzi 11. až 16. storočím. Pôvodne išlo len o malý kláštor, ku ktorému časom pribudol zámok a opevnenie.

Hoci toto miesto dnes obýva len približne 40 obyvateľov, ročne priláka viac než dva milióny turistov. Zvláštnosťou Mont Saint-Michel je, že počas prílivu ho obklopuje more a počas odlivu zase piesok. Odliv tu dokáže obnažiť morské dno až do vzdialenosti 15 metrov, čo je najviac v celej Európe. Viete, v ktorom štáte tento prírodný a architektonický skvost nájdete?

Súvisiace články
pred 1 rokom 29827 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 15647 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 13544 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 12790 videní | 1 minúty čítania