Späť na všetky články
pred 1 rokom 12075 videní | 1 minúty čítania

Kvíz: Viete, kde sa nachádzajú najvyššie pohoria Európy?

Kvíz: Viete, kde sa nachádzajú najvyššie pohoria Európy?
V tomto kvíze nenavštívime len Alpy. Spoločne sa vyberieme aj na východ kontinentu, kde ležia tie najvyššie európske štíty.

V tomto kvíze nenavštívime len Alpy. Spoločne sa vyberieme aj na východ kontinentu, kde ležia tie najvyššie európske štíty.

Súčasťou horského masívu Monte Rosa je niekoľko kopcov vyšších ako 4000 metrov. Najvyšším z nich je vrchol Dufour, ktorý je zároveň najvyšším štítom v krajine (4634 metrov). Pohorie Monte Rosa síce nepatrí k najvyšším na svete, ale výstup naň dá zabrať. Preto ak by ste sa sem chceli vybrať, absolvujte výlet len s horským sprievodcom. Napokon jedna pomôcka – najvyšší vrchol nesie názov po generálovi Guillaumem Henrim Dufourovi, ktorý velil krajanom vo vojne v Sonderbunde. Ak viete, kde sa nachádza Sonderbund a odkiaľ pochádza generál Dufour, hravo si poradíte s našou otázkou.

Odhliadnuc od alpských majestátov je Mulhacén (3479 metrov nad morom) najvyšším vrcholom v západnej Európe. Takisto mu patrí prívlastok najvyšší vrchol pevninskej časti štátu, ktorého meno chceme vedieť práve od vás. A ako prísť na správnu odpoveď? Napovedať vám môže to, že cestou na Mulhacen budete prechádzať cez oblasť Mirador de Trevélez a zastaviť sa môžete aj v horskej chate Refugio Poqueira. Sú vám tieto miesta povedomé?

Na horu Zugspitze (2962 metrov nad morom) sa dostanete buď pešo, alebo si môžete zvoliť pohodlnejší výstup lanovkou od jazera Eibsee. Nech už sa ale rozhodnete pre ktorýkoľvek variant, po zdolaní vrcholu dovidíte na krásne štíty Álp a ďalšie tri susedné štáty. A keď už budete mať výhľadov dosť, prejdite sa okolo horskej chaty Münchner Haus alebo štátnej meteorologickej stanice.

Jedno z najvyšších pohorí Európy pokrýva približne 100 kilometrov štvorcových ľadovca. Aj preto sa Mont Blanc často označuje ako biela hora. Ak by ste ju chceli zdolať aj vy, žiadny problém. Len sa pripravte na výšku 4810 metrov nad morom a mnoho výhľadu chtivých turistov. Mont Blanc je tretím najnavštevovanejším prírodným skvostom na svete. Skvelý pocit, unikátne výhľady alebo možnosť zalyžovať si v netradičnom prostredí sú však primeranou odmenou za to, čo návštevníci cestou nahor absolvujú. Veď napokon, nie každý by zvládol 12-hodinovú túru v extrémnych nadmorských výškach a ťažkom teréne.

Ak ste si doteraz mysleli, že Mont Blanc je najvyšším pohorím nášho kontinentu, musíme vás poopraviť. Najvyšším pohorím je Elbrus (5642 metrov nad morom), Mont Blanc je najvyšší, ale len v rámci západnej Európy. Nemožno sa teda diviť, že Elbrus vyhľadáva toľko horolezcov. Mnoho z nich si chce splniť cieľ a zdolať Korunu Zeme. Toto pomenovanie je jednotným označením pre sedem najvyšších vrcholov na siedmich svetadieloch. Dostať sa na Elbrus však nie je vôbec jednoduché. Horolezci neraz bojujú so slabým spánkom, nevoľnosťami a výškovou chorobou, ktorú spôsobuje nedostatok kyslíka.

Galdhøpiggen je najvyšším vrcholom pohoria Jotunheimen a zároveň je najvyšší spomedzi všetkých kopcov v celej Škandinávii. Na rozdiel od Elbrusu a Mont Blancu je však s maximálnou výškou 2469 metrov nad morom oveľa prístupnejší. To ale neznamená, že sa na túru netreba pripraviť. Výstup sa označuje ako stredne náročný a bez pauzy vám potrvá približne päť hodín. Rovnako nepodceňujte ani počasie. To sa môže v priebehu chvíľky zmeniť, a to aj v najteplejších mesiacoch.

Po Elbruse a Dychtau je Shkhara s výškou 5193 metrov nad morom treťou najvyššou horou v Európe. A hoci jej nepatrí prvenstvo, zdolať ju je skutočne náročné. V ruskom alpskom hodnotení náročnosti jej patrí označenie 4B a 6B. To znamená, že súčasťou trasy je množstvo krátkych priechodov. Takisto sa horolezci musia popasovať so skalnými, snehovými a ľadovcovými útvarmi. A aj keď by trasa normálne trvala do desať hodín, istenie a opatrnosť výstup značne predlžujú.

Poľnohospodársku pôdu a lesy v nížine so stúpajúcou nadmorskou výškou striedajú alpské lúky a ľadovce. A práve takéto scenérie na vás čakajú v pohorí Gran Paradiso, ktorého najvyšší vrchol (4061 metrov nad morom) nesie rovnomenný názov. A to nie je všetko. Ak sa vám pošťastí, počas túry môžete zahliadnuť vzácneho kozorožca, ktorý žije len v európskych Alpách.

Cesta, ktorá vedie okolo pohoria Grossglockner, je naozaj magická. Návštevníci z celého sveta sa ňou každoročne prevezú, a to hlavne preto, aby mali krásny výhľad na najvyšší vrchol v krajine (3798 metrov nad morom). Takže ak si aj netrúfnete na jeho zdolávanie, absolvujte aspoň 48-kilometrovú trasu. Budete mať tak výhľad na majestátne štíty a centrum národného parku, v ktorom pohorie Grossglockner leží.

Tak ako pri mnohých iných výstupoch, aj v prípade Mount Kazbek (5033 metrov nad morom) sa od horolezcov očakáva, že budú fyzicky zdatní a pripravení absolvovať niekoľkodňovú túru. Samozrejme, náročný výstup možno absolvovať len spolu s horskými sprievodcami. Námaha však určite stojí za to. Okrem skvostných výhľadov na susedné Rusko sa borcom naskytá príležitosť navštíviť známu pustovňu Betlemi, ktorá teraz slúži ako horská chata.

Súvisiace články
pred 1 rokom 29729 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 15563 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 13420 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 12744 videní | 1 minúty čítania