Späť na všetky články
pred 10 mesiacov 3488 videní | 1 minúty čítania

Dokážete rozoznať fotografie najznámejších slovenských jaskýň?

Dokážete rozoznať fotografie najznámejších slovenských jaskýň?
Ak ste stihli navštíviť väčšinu slovenských jaskýň, ktoré sú sprístupnené verejnosti, tento kvíz je určený pre vás.

Ak ste stihli navštíviť väčšinu z 18 slovenských jaskýň, ktoré sú sprístupnené verejnosti, tento kvíz je určený pre vás. Nielenže otestuje vaše znalosti o týchto úžasných prírodných úkazoch, ale vďaka fotografiám vám pripomenie, prečo sa oplatí naplánovať si výlety do slovenského podzemia ešte raz.

Táto jaskyňa sa nachádza v Banskobystrickom kraji, konkrétne vo Veľkej Fatre. Známa je svojou snehobielou kvapľovou výzdobou, mohutnými dómami a priepasťami, rozsiahlymi vodopádmi, mnohými jazierkami, ale aj tým, že si k nej treba poriadne ‚vyšľapať‘. Vchod do jaskyne sa totiž nachádza 250 výškových metrov nad parkoviskom.

Keďže má jaskyňa snehobiele sfarbenie, mnohí ju nazývajú aj ako Biela jaskyňa.

Táto jaskyňa je známa ako „pýcha Gemera“. Leží v juhozápadnej časti Slovenského krasu.

Typické pre túto jaskyňu sú priestranné dómy, bohatá kvapľová výzdoba a kaskádové jazierka. Jaskyňa ponúka dokonca aj zážitok v podobe plavby na člne v podzemných priestoroch.

Táto jaskyňa, ležiaca v Slovenskom raji, sa svojou dĺžkou zaraďuje medzi najväčšie ľadové jaskyne v Európe. Mimo alpskej oblasti sa nikde inde nenachádza plocha s viac ako 110-tisíc m3 ľadu, ktorého hrúbka na niektorých miestach presahuje 25 m.

Pomôcť vám môže aj to, že v tejto jaskyni bolo do roku 1946 povolené korčuľovanie.

Jaskyňa, ktorú môžete vidieť na fotografii, sa nachádza na východnom okraji Slovenského krasu a vyniká svojou bohatou výzdobou i históriou.

Kvapľová výzdoba má mimoriadne pestré tvary i farby a na stenách jaskyne sú stále zachované historické nápisy z čias husitských bojov. Najstarší z nich pochádza ešte z roku 1452. Priestory jaskyne však boli obývané už v neolite.

Dnes sa dóm jaskyne využíva na speleoklimatickú liečbu alergických a astmatických ochorení.

Leží ukrytá v Revúckej vrchovine na strednom Slovensku a je svetovou raritou. Jej výzdoba vo forme ihličkových, špirálových a obličkových útvarov, ktoré sa podobajú na trsy koralov, je jediná svojho druhu v strednej Európe. Aj inde vo svete je podobných jaskýň len málo.

Neďaleko Smolenického zámku, v Malých Karpatoch, sa nachádza jediná jaskyňa západného Slovenska, ktorá je sprístupnená verejnosti. Známa je aj ako podzemná perla Malých Karpát.

Ide o jaskyňu puklinového typu, pre ktorú sú typické jej kvapľové záclony so zúbkovým lemovaním. Jeden z takýchto krasových útvarov v jaskyni dostal názov Slonie uši. Okrem nich tu však môžete vidieť aj Zajačie uši, stalagmitový lesík a veľa iných zaujímavostí.

Na poslednú otázku nášho kvízu sme si zo všetkých 18 sprístupnených slovenských jaskýň vybrali jedinú, ktorú môže verejnosť navštíviť priamo vo Vysokých Tatrách.

Turistov do jaskyne lákajú predovšetkým nástenné vodopády, pagodovité stalagmity a viaceré jazierka.

V priestore jaskyne, konkrétne v jej Hudobnej sieni, sa dokonca usporadúvajú koncerty reprodukovanej akustickej hudby. Zahral si tu napríklad už aj Marián Čekovský.

Súvisiace články
pred 1 rokom 29506 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 15456 videní | 1 minúty čítania
pred 10 mesiacov 13005 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 12659 videní | 1 minúty čítania