Späť na všetky články
pred 1 rokom 7054 videní | 1 minúty čítania

Ako dobre poznáte slovenské národné parky?

Ako dobre poznáte slovenské národné parky?
Na relatívne malom priestore naša krajina ukrýva až deväť rozmanitých národných parkov. Ako dobre ich poznáte?

Slovenská príroda, to nie sú iba Tatry. Na relatívne malom priestore naša krajina ukrýva až deväť rozmanitých národných parkov. Ako dobre ich poznáte? Otestujte sa v našom kvíze.

Náš najstarší národný park bol vyhlásený už v roku 1949. Tvoria ho najvyššie európske veľhory ležiace severne od Álp alebo aj najmenšie veľhory na svete. Nachádza sa tu najvyšší vrch Slovenska, taktiež vrch, ktorý je symbolom Slovenska, a viac než 100 vysokohorských plies a vodopádov. Správnu odpoveď už bez pochýb poznáte.

Miesto plné krasových planín, tiesňav, vodopádov a jaskýň, v ktorom nájdete jednu z najväčších ľadových jaskýň v Európe. Tento národný park patrí medzi najmladšie a jednoznačne i najpopulárnejšie na Slovensku. Turistov sem lákajú kaňony a rokliny s vodopádmi, ku ktorým sa dá dostať po rebríkoch a lávkach. Obľúbeným cieľom a zároveň i vstupom do parku je jeden z najfotografovanejších výhľadov na Slovensku.

Hoci je náš najmenší, krásou za ostatnými nijako nezaostáva. Špecifikom tohto národného parku je, že ním preteká rieka, po ktorej sa dá plaviť na pltiach a naplno si tak vychutnávať okolité scenérie. Vo vodách danej rieky navyše môžete zazrieť loviť vydru riečnu. Drobná pomôcka na záver – najvyšší vrch parku leží na jeho poľskej strane.

Tento slovenský národný park nesie prívlastok najrozľahlejší. Z jeho najvyšších končiarov, ktoré sú súčasťou najkrajšej slovenskej hrebeňovky, dovidia turisti takmer na polovicu Slovenska. Návštevníkov tu lákajú aj početné krasové javy a mnoho jaskýň. Viete, o akom národnom parku hovoríme?

Obľúbená hrebeňovka, hlboké rokliny, tiesňavy a skalné štíty. Národný park, nachádzajúci sa v najzápadnejšom slovenskom vysokom pohorí, ponúka možnosti výbornej turistiky. Najvyšším vrchom pohoria je Veľký Kriváň. Turistov sem však okrem ďalších kopcov láka i náš štvrtý najvyšší vodopád. V akom národnom parku ho nájdete?

Na vysokom brale nad národným parkom, ktorého názov nás zaujíma teraz, sa týčia zrúcaniny tretieho najvyššie položeného hradu na Slovensku. Národný park je výnimočný i tým, že doň človek zasiahol len minimálne a nájdete tu tiež najnižšie položenú kosodrevinu na Slovensku. Okrem turistiky sem turistov láka aj neďaleká Lúka plná sysľov.

Nie každý vie, že práve tento národný park je najväčším náleziskom pôvodného tisu obyčajného v Európe. Známe však je, že patrí medzi naše najvyššie a najväčšie pohoria. Obľúbeným cieľom turistov je tu vrch Krížna, cez ktorý prechádza cesta hrdinov SNP. Ide pritom o raritu, pretože sa tu stretávajú tri červené turistické značky.

Náš druhý najmladší národný park sa môže pochváliť jedným pozoruhodným prvenstvom. Ide totiž o najväčšie krasové územie v strednej Európe s najväčším počtom podzemných priestorov. Nachádza sa tu neuveriteľných 1100 jaskýň a priepastí, ktoré sú dnes zaradené do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Aký je názov tohto národného parku? 

K poslednému národnému parku, na ktorého názov sa vás pýtame, vám dáme dve veľmi jednoznačné pomôcky. Tou prvou je, že ide o náš najvýchodneší národný park. Tou druhou, že sa tu nachádza takzvaný park tmavej oblohy. Z pohľadu svetelného znečistenia je totiž práve táto lokalita najtmavšou oblasťou na Slovensku – a teda i tou najlepšou na pozorovanie hviezd. O ktorý národný park ide?

Súvisiace články
pred 1 rokom 29741 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 15577 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 13444 videní | 1 minúty čítania
pred 1 rokom 12752 videní | 1 minúty čítania