Späť na všetky články
pred 1 rokom 591 videní | 4 minúty čítania

7 tipov ako sa pripraviť na dovolenku

7 tipov ako sa pripraviť na dovolenku
7 tipov ako sa pripraviť na dovolenku

Na dovolenku a únik z každodennej rutiny sa tešíme celý rok. Dovolenka však okrem príjemných chvíľ a radosti prináša aj zopár povinností. Ak však prípravu na dovolenku nepodceníte, chvíľky vytúženého oddychu si vychutnáte naplno.

 

 

Čo nezabudnúť vybaviť pred dovolenkou?

Najlepšia príprava na dovolenku je skoré plánovanie. Či už sa túto zimu vyberiete na dovolenku letecky do exotiky alebo na lyžovačku autom, príprava je kľúčom k pokojnej dovolenke. 

V prvom rade treba myslieť na výber vhodného cestovného poistenia a na kontrolu platnosti cestovných pasov. Zistite si aj potrebné informácie o destinácii, predpoveď počasia a potrebné očkovania. Byt, ako aj domáci miláčikovia tiež nemôžu ostať bez dozoru.
 

 

Pri cestovaní na dovolenku s deťmi plánovanie naberie úplne nový rozmer. Zoznam vecí sa badateľne rozšíri. Dôležitá je psychická príprava seba aj detí. Okrem toho, pri cestovaní do zahraničia musí mať dieťa vlastný doklad totožnosti.

 


Tu je 7 tipov od nás, ako prežiť dovolenku úplne bez stresu:

1. Zabezpečte si vhodné cestovné poistenie na dovolenku

Pre dokonalú dovolenku je dôležitý pocit bezpečia. Výberom kvalitného poistenia si ochránite zdravie i majetok. S cestovným poistením vás nezaskočí žiadna situácia. Cestovné poistenie by nemalo byť len cenovo výhodné. Malo by byť predovšetkým vhodné do destinácie, do ktorej cestujete a musí sa vzťahovať na aktivity, ktorým sa chcete počas dovolenky venovať.

 

2. Pripravte si zoznam vecí na dovolenku

Dovolenkové balenie vám uľahčí zoznam potrebných vecí. Napíšte si zoznam na papier! Ak sa balíte v predstihu, môžete si v zozname vyškrtávať, čo už v kufri máte zbalené. Nenechajte sa na dovolenke prekvapiť zdravotnými problémami a pribaľte si do dovolenkového kufra aj cestovnú lekárničku.

Foto: © shutterstock.com

 

3. Naplánujte si dovolenkový program vopred

Spontánne výlety sú super, pokiaľ cestujete ako partia mladých ľudí a chcete si vyhodiť z kopýtka. Pri cestovaní s rodinou však oceníte vopred naplánovaný program. Môžete si tak byť istí, že ste sebe aj deťom zbalili naozaj všetky potrebné veci. Nemusíte sa snažiť zbaliť všetko a môžete doma nechať veci, ktoré nebudete potrebovať.

 
 

4. Pri cestovaní lietadlom si zistite potrebné informácie

Cestovanie lietadlom je najrýchlejším a aj najpohodlnejším spôsobom prepravy. Pred cestou je vhodné si pozrieť podmienky prepravy batožiny leteckej spoločnosti. Uistite sa, že vaša batožina má správnu váhu a rozmery. A ako zvládnuť priebeh letu pri cestovaní s deťmi? Čím je dieťatko staršie, tým lepšie cestovanie zvláda. Majte po ruke žuvačku alebo mentolový cukrík, ak by bolo drobcovi zle. Má dieťa mobilný telefón? Skontrolujte v lietadle, či ho preplo do letového režimu.

 

5. Pri cestovaní autom si starostlivo naplánujte cestu

Voľnosť pri cestovaní autom uprednostní nejedna rodinka. Pred vycestovaním do zahraničia autom je potrebné zhromaždiť si informácie. Zhrňme si tie najdôležitejšie:

  • Naplánujte si trasu.
  • Zistite si dopravné predpisy vo všetkých krajinách, cez ktoré budete prechádzať.
  • Skontrolujte si platnosť zelenej karty, ktorá je cestovným poistením vášho vozidla.
  • Ak cestujete s deťmi, zoberte dostatok hračiek, aby sa počas dlhej cesty nenudili. Zabaví ich aj obľúbená hudba alebo rozprávky.
 

6. Pripravte na dovolenku aj deti

Pre svoje ratolesti zoberte do batožiny veci, ktoré ochránia deti pred silnými slnečnými lúčmi. Kvalitný opaľovací krém a slnečné okuliare sa budú hodiť nielen pri vode, ale i na lyžovačke. Pokrývky hlavy eliminujú riziko úpalu. Pri mori je dôležitá obuv do vody. Vysvetlite dieťaťu čo najviac informácií o dovolenkovej destinácií. Dbajte na to, aby išlo na dovolenku zdravé a pripravte ho na zmenu prostredia a stravovania. Pripravte sa tak, aby ste mali pre deti viac vrstiev oblečenia do každého počasia. Napríklad detské pančuchy v zime, tenké košieľky či bavlnené tričká v lete. 

 
 

7. Spomaľte z pracovného tempa už pred dovolenkou

Alfou a omegou vydarenej dovolenky je jednoznačne psychická pohoda. Majte sa radi. Zrelaxujte sa a nalaďte sa do dovolenkového režimu už pár dní pred cestou.

 


Ešte ste sa nerozhodli kam pôjdete túto zimu na dovolenku? Máme niečo pre každého. Na výber je exotika, poznávačky i lyžovačky. Ak máte akékoľvek otázky, sem s nimi! Sme v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.

 

Zaleťte si v zime do tepla s Idem.sk

Súvisiace články
pred 11 mesiacov 2753 videní | 4 minúty čítania
pred 7 mesiacov 1694 videní | 4 minúty čítania
pred 8 mesiacov 698 videní | 4 minúty čítania