Ak patríte medzi ľudí, ktorí uprednostňujú plávanie v neupravenej vode alebo ste len veľký milovník slovenskej prírody, spoznať prírodné kúpaliská na Slovensku pre vás určite nebude žiadny problém. Alebo? Otestujte sa a zistite podľa popisu alebo fotografie, kde sa nachádzajú naše najkrajšie prírodné jazerá a priehrady.

1.

Vodná plocha na obrázku patrí medzi najstaršie tajchy v okolí Banskej Štiavnice. Tak ako väčšina tajchov, aj tento slúžil na zber dažďovej vody a pohon baníckych strojov. Neskôr zásoboval pitnou vodou celé mesto a zároveň ho využívali aj v prípade požiarov.

S tajchom, ktorý je dnes využívaný hlavne na rekreačné účely a letnú zábavu, sa v minulosti spájali aj nepríjemné udalosti. Jeho hrádza sa v priebehu jedného storočia až dvakrát pretrhla a zatopila niekoľko domov. Viete, o ktoré prírodné kúpalisko ide?

2.

Aby ste na vlastné oči videli tyrkysové vodné plochy charakteristické pre Plitvické jazerá a Winnetouvské filmy, nemusíte cestovať až do Chorvátska. Niekoľko ich máme aj u nás doma.

Travertínovému jazeru na obrázku prináleží jedna špecifická vlastnosť – v minulosti sa tu našiel otlačok veľkej pravekej ryby. Uhádnete, na ktorom prírodnom kúpalisku sa to stalo?

3.

Prírodný bazén s vodou bohatou na minerálne látky je iba jedným zo šestnástich termálnych prameňov, ktoré sa v malebnej obci a jej okolí nachádzajú. Voda v tomto prírodnom kúpalisku má liečivé účinky a je zdraviu prospešná pri kožných, reumatických a ženských ochoreniach.

Zvláštnosťou tohto prameňa je, že prítomnosť síry spôsobuje drobné štípanie. To si všimli aj ženy, ktoré vo vode prali, máčali si v nej nohy a časom záhadne vyzdraveli.

4.

Priehrade na obrázku prináležia viaceré prvenstvá – je najvyššie položená vodná nádrž na Slovensku, má najchladnejšiu vodu na Slovensku a zabezpečuje prítok vody do prvej prečerpávacej elektrárne na Slovensku. Už viete, o ktorú priehradu ide?

5.

Do oblasti Štiavnických baní sa ešte na chvíľu vrátime. Zaujímavosťou tajchu na fotografii je, že na jeho výstavbe sa podieľali najmä ženy. Počas leta v roku 1778 tu spolu s 11 robotníkmi pracovalo dokonca až 308 žien.

Ďalšou špecifickou vlastnosťou tohto vodného diela bolo aj to, že jeho hrádza patrila do konca 19. storočia medzi najvyššie v Európe. Viete, o ktoré jazero ide?

6.

Kúpanie v tomto termálnom prameni je zdraviu prospešné a vo vode s priemernou teplotou vody 33 °C sa dá pohodlne čľapkať aj počas zimy.

Okrem Slovákov sa prameň stal obľúbenou destináciou aj pre našich susedov z Poľska a Česka. Hádanie vám možno uľahčí pomôcka – nad obcou, kde sa toto prírodné kúpalisko nachádza, stojí najvyššie položený hrad na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie postavených hradov v celej strednej Európe. Už viete?

7.

Uhádnete názov priehrady, ktorá je vďaka výborným klimatickým pomerom a polohe na juhu stredného Slovenska považovaná za jednu z najteplejších priehrad na Slovensku a v jej okolí sa nachádza hrad s názvom na D...?

8.

Súboj velikánov. Uhádnete, ktorá vodná nádrž je zachytená na tejto fotografii?

9.

Pri hádaní názvu vodnej nádrže na fotografii vám možno pomôže informácia, že pri priehrade vybudovanej v 60. rokoch sa nachádza aj druhá, väčšia vodná nádrž, v ktorej sa však kúpať nemôže.
zdroj foto: slovakia.com

10.

Vodná nádrž s množstvom atrakcií. Tak by sa dalo opísať jazero, ktoré vidíte na obrázku. Rozprestiera sa v severnej časti Podunajskej nížiny a azda jeho najväčšou zaujímavosťou je, že uprostred nádrže sa nachádza umelo vytvorený ostrov zapísaný v zozname UNESCO, na ktorom hniezdi niekoľko vzácnych druhov vtákov.