Severný Cyprus - letoviská

Vybrali sme pre vás tie najkrajšie letoviská severného Cypru. Stačí si len vybrať.

Letovisko Bafra

Novšie letovisko na severovýchode ostrova, na poloostrove Karpaz, ktoré sa rýchlo rozvíja. Známe je luxusnými rezortmi, reštauráciami a predovšetkým nádhernými plážami.

Na Karpaze je vďaka bohatej histórii mnoho historických pamiatok, ktoré je možné navštíviť. Oblasť je špecifická krásnou, neporušenou prírodou a najväčšou prírodnou rezerváciou na ostrove. Nájdete tu mnoho prírodných pieskových pláží, z ktorých najznámejšia je Golden Beach s dĺžkou 3,5 km. Pláž je zaradená do zoznamu najkrajších a najčistejších pláží sveta. 

V regióne Bafra môžete navštíviť aj niektorú z početných reštaurácií ponúkajúcich ryby a morské plody a kochať sa výhľadom na Stredozemné more. 

Letovisko ponúka nielen historické pamiatky, ale i miesta s náboženským významom. Napr. Kláštor Sv. Andreja, ktorý bol bratom apoštola Petra. Kláštor leží na mieste, odkiaľ vyviera posvätný prameň, z ktorého keď sa napijete a niečo si zaželáte, vaše prianie sa vyplní. O vode sa zároveň hovorí ako o liečivej. Vedľa kláštora leží aj krásna Bazilika Ayios Trias s antickými mozaikami.
Na priľahlom trhovisku si môžete od sympatických miestnych obyvateľov zakúpiť miestne pochúťky a suverníry. Zaujímavosťou tohto miesta sú aj voľne žijúce priateľské oslíky, ktoré sa veľmi radi nechajú kŕmiť turistami. 

Ďalším krásnym miestom, ktoré oblasť ponúka je majestátny hrad Kantara, ležiaci vo výške 700 m n.m. ponúka malebný pohľad na okolitú krajinu, ktorý nenechá nikoho ľahostajným. Hrad vám pripomenie dávne časy rytierov a krásnych dám, ktori tú žili.

Bafra_pláž

Letovisko Kyrenia

Známe prístavné mesto nazývané aj Girne je typické krásnym benátskym hradom vynímajúcim sa na pobreží, dláždenými ulicami, krásnym prístavom, množstvom kaviarničiek a reštaurácií ako i výhľadom na pôsobivú Horu piatich prstov týčiacu sa nad mestom. Leží na severozápade ostrova.

Na vrchole hory môžu návštevníci obdivovať aj hrad Sv. Hilariona. Neďaleko Kyrenie sa nachádza čarovná oáza pokoja - gotický kláštor Bellapais zo 14. storočia v krásnej tradičnej cyperskej dedinke s kaviarničkami a obchodíkmi s ručne vyrábanými produktmi miestnych obyvateľov. Návšteva tohto nádherného, pokojného miesta s čarovnou atmosférou je nezabudnuteľným zážitkom.

Stredozemné more je tu kryštálovo čisté a teplé. Na východe a západe letoviska si prídu na svoje milovníci pieskových pláží. 

Kláštor Bellapais


Letovisko Famagusta

Mesto Famagusta sa nachádza na východnom pobreží ostrova a je známe svojím hradbami okolo mesta a bránami, ktorými sa do mesta vchádzalo a ktoré sú dodnes zachované. V minulosti bola Famagusta malo rybárskou osadou, z ktorej sa postupne stal významný obchodný prístav. O Famaguste sa hovorí, že bola dejiskom známej tragédie Othello od britského dramatika Williama Shakespeara. 

Z veže Ravellin nad pevnosťou je možné vidieť scenériu mesta a všetky jeho historické budovy, napr. bývalú Katedrálu Sv. Mikuláša, pripomínajúcu katedrálu v Remeši, ktorá bol v období Osmanskej ríše premenená na mešitu a v súčasnosti sa nazýva Mešita Lala Mustafa Pasha.

Zaujímavým zážitkom spôsobujúcim zimomriavky je návšteva Mesta duchov - Varosha, ktoré bolo v minulosti prepychovým letoviskom, kam chodili tráviť dovolenku hollywoodske hviezdy. Hotely v letovisku patrili gréckym cyperčanom, ktorí boli z neho v roku 1974 vyhnaní a všetko tu zanechali. Mysleli si, že sa neskôr po invázii Turkov do mesta vrátia, avšak k tomu nikdy nedošlo. V meste môžete doteraz vidieť žeriavy a rozostavané hotely, chátrajúce budovy, zrhdzavené autá..  

Vo Famaguste si užijete aj príjemné kaviarne a reštuarácie na posedenie. Okolie zas ponúka možnosť kúpania sa na krásnych čistých plážach s kryštálovou vodou.

Famagusta_mešita