Najznámejší slovenský youtuber Gogo strávil tohtoročnú letnú dovolenku na Sardínii a Kréte. V rozhovore nám prezradil, čo ho najviac prekvapilo na pobyte v rezorte a o ktorých miestach ani netušil, že ich v Európe máme.

Vzhľadom na svoj vek si navštívil už mnoho krajín. Čo ťa na cestovaní baví najviac?

Cestovanie je pre človeka neskutočné rozšírenie obzorov, vďaka ktorému si môžeme porovnať spôsob života v danej krajine a mentalitu jej obyvateľov, pretože ak si vytvárame názory len na základe okolia, v ktorom žijeme, tak je to veľmi obmedzený pohľad. Preto je fajn si to porovnať s inými podmienkami, či už sú to krajiny, ktoré sú bohaté alebo chudobné. Oveľa ľahšie sa totiž porovnávajú situácie, keď má človek viacero rôznych podnetov.

Pre mnohých ľudí je precestovať svet veľkým snom, a keď máme v tejto dobe možnosť robiť to za rozumné peniaze, je hlúposť nevyužiť to. Príležitosti na to máme, preto by som rád povzbudil čitateľov tohto článku, nech tak robia.

Pre ľudí je prekážkou pri cestovaní nedostatok času alebo financií. Nie sú to vo väčšine prípadov len výhovorky?

To, že nemajú čas, je možno pravda, pretože súčasná doba je naozaj rýchla, čo vnímam aj na sebe. Závisí to ale aj od toho, kde človek žije. Inak plynie čas na východe ako v Bratislave. Tým nechcem povedať, že tam nič nie je, nie som Fico. Sám však pociťujem, že ak vypadnem zo svojho kolotoča, tak si oveľa lepšie oddýchnem, pretože sa môj čas spomalí.

Dovolenka je pre mňa extrémna psychohygiena. Každý rok žijem z toho, že počas leta strávim dva týždne v USA, pretože tam idem na hernú konferenciu v Los Angeles a to ma napĺňa. Ten lifestyle, mentalita, všetci sa na vás usmievajú, sú milí, pokecáte si, uvidíte lokality z filmov či hier. Keď som na Slovensku a na toto všetko si zaspomínam, tak sa teším, až sa tam opäť vrátim.

To, že je cestovanie drahé, je hlúposť. Dnes si totiž dokážeme kúpiť last minute dovolenky za veľmi rozumné peniaze. Väčšina atrakcií je zadarmo, nemusíme si zaplatiť fast pass do Disneylandu, ako som to urobil napríklad ja, aby som toho za jeden deň ukázal ľuďom vo videu čo najviac. 

Veľakrát je najväčším zážitkom už len samotná destinácia. Rovnako to platí aj u mňa, pretože zbožňujem, ak môžem len tak sledovať krajinu a jej ľudí.

Keď spomínaš Ameriku, ja som ťa začal sledovať práve cez videá v USA, kde ti robil spoločnosť Jirka Král.

Cez tie vlogy som sa snažil zdieľať neupravené zábery o všetkom, čo môže Slovák zažiť s Čechom, keď si v Amerike požičajú auto a idú z jedného miesta na druhé.

Cestovanie mi robí radosť aj po návrate domov, pretože mi ľudia začnú písať do komentárov, že vďaka videu sa cítili, akoby tam boli so mnou. Prináša mi to aj pocit zadosťučinenia, pretože som si to neužil iba ja, ale niečo z toho majú aj ostatní ľudia.

Úprimne už ma ani nebaví cestovať bez kamery. Beriem ju ako bežnú súčasť výletu. Ak počas neho nenatočím nič, tak mám výčitky, pretože som to mohol urobiť.

Ak plánuješ dovolenku, rozhoduješ sa podľa seba alebo pri výbere destinácie zohľadňuješ aj to, čo by sa mohlo páčiť divákom?

Úplne inak ako doteraz som sa rozhodol poňať dovolenku na Kréte s FIRO-tour. O tom, čo sme navštívili, celý deň rozhodovali ľudia prostredníctvom hlasovania na mojom Instagrame. 

Pýtal som sa ich, či chcú vidieť hrad Knossos s minotaurom alebo akvárium. Keďže najaktívnejší boli moji najmladší sledovatelia, hlasovali za akvárium, aj keď ja som si chcel pozrieť hrad. 

Celý ten deň nás teda riadili diváci, čo bola celkom sranda. Ale inak sa snažím vyberať miesta, ktoré sú vizuálne atraktívne pre mňa a ktoré chcem vidieť ja sám. Nenechávam sa teda úplne ovplyvňovať ostatnými. Bola to taká špecialita tejto dovolenky. 

Ako vyzerá tvoja príprava na dovolenku? Si plánovač alebo to nechávaš na iných či na náhodu?

Väčšinou si idem random. Na systematické plánovanie je moja priateľka Lucka a manažér. Zväčša si však naplánujeme dve-tri veci, ktoré chceme v danom dni stihnúť, a zvyšok dňa máme viac uvoľnený. 

Nemám totiž rád, ak sa musím ponáhľať, byť v konkrétnom čase tam a tam a každej pamiatke venovať iba hodinu. To pre mňa nie je dovolenka, ale stres.

Súhlasím s približným plánovaním na jednotlivé dni, kde si človek rozvrhne, čo chce vidieť, aby neodchádzal z dovolenky sklamaný. Ale netreba sa za zážitkami naháňať. 

Mladí namiesto cestovných kancelárií uprednostňujú cestovanie na vlastnú päsť, no vy ste spolu s Luckou boli na Kréte cez FIRO-tour. V čom to bolo pre vás iné?

Vďaka cestovke sme mali dovolenku na Kréte a Sardínii naozaj pekne naplánovanú. Sú to destinácie, o ktorých ja osobne veľmi neviem. Viem, že sú to ostrovy a ktorým krajinám patria, ale inak nič. Preto bolo pre nás obrovskou výhodou, že nám FIRO-tour pripravilo zoznam najkrajších pláží a miest, ktoré sa oplatí vidieť, spolu s informáciami, koľko času nám to zaberie.

Z výletov, ktoré nám FIRO-tour ponúklo, sme si vybrali dva najlepšie a niekoľko dní sme strávili pri bazéne a mori. Mali sme aj prenajaté auto, čo bola skvelá voľba, pretože sme si mohli prejsť krížom-krážom celý ostrov.

To, čo nám odporučilo FIRO-tour, však určite stálo za to. Napríklad plavbu loďou, z ktorej nás vyhodili na najkrajšich plážach Sardínie. Na tie sme síce mali iba hodinu a pol, čo bolo trošku obmedzujúce, na druhú stranu sme však toho za jeden deň stihli naozaj veľa. 

Neviem si ale predstaviť, že by takto vyzeral každý jeden deň. To by sme boli úplne zničení, ale takýmto výletom sme venovali dva dni a bolo to vážne super.

Ktoré miesta ťa na Sardínii uchvátili najviac?

Najväčšia topka bola tá, ktorú sme navštívili ako poslednú – Madalenské ostrovy na severe, ktoré vyzerali úplne ako ostrovy v Karibiku. Čistý piesok a priezračná voda, cez ktorú vidíte až na dno. Naraziť na niečo také priamo v Európe bolo pre mňa dovtedy nereálne. Keď nás vylodili na tejto pláži, tak sme nechápali, kde to vôbec sme a celý čas sme si to tam iba fotili. Vyzeralo to tam ako z filmu. 

Okrem toho sa nám veľmi páčilo aj mestečko Castelsardo na severe, ktoré je síce trochu od ruky, ale je to vyslovená fotogenická lokalita. Na vrchu kopca sa týči zrúcanina hradu a pod ním farebné domčeky vsadené do skaly.

Veľmi pekná bola aj druhá plavba loďou v okolí hotela Marina Beach Orosei, v ktorom sme bývali. Pre mňa však bol obrovským zážitkom aj samotný hotel, pretože ešte nikdy predtým som nebol v hoteli s toľkými izbami a možnosťami priamo v rezorte. 

Mali sme tam 150-metrový bazén a krásnu privátnu pláž s drinkami priamo pri ležadlách. Nie som síce typ človeka, ktorý počas dovolenky leží celý čas na pláži, ale tam som to asi na dva dni dokázal a oddýchol si.

Skoro som zabudol na jedlo. Taliani vedia geniálne variť, takže sa určite oplatí otvoriť TripAdvisor, vyhľadať odporúčané reštaurácie a vyskúšať miestnu kuchyňu. Aj keď tie najlepšie miesta sú často od ruky, navštíviť ich odporúčam aj tak, pretože takú atmosféru spojenú s výborným jedlom, to nezažijete každý deň.

V rovnako špičkovom rezorte sme bývali aj na Kréte. Kapacitou bol menší, ale kvalitou služieb trošku vyššie. Keďže nás v bufete nikto nekontroloval, jedli sme strašne veľa. Pravidelne som sa nadžgal ako pavúk, až tak, že som sa ledva dogúľal do izby.

Hneď vedľa hotela sme mali požičovňu, takže sme si vyskúšali aj jazdu na štvorkolke, ktoré bola výkonnejšia ako naše požičané auto. Navštívili sme spomínané najväčšie akvárium v Stredomorí a aj keď o ňom rozhodli moji sledovatelia, bol to takisto veľký zážitok.

Pozrieť sme sa boli aj na odľahlej pláži Balos, ktorú nám takisto odporučila cestovka. Dostať sa k nej z hotela Cactus Beach nám trvalo vyše troch hodín a keď sme tam konečne dorazili, auto sme zaparkovali nad útesom a na pláž išli ešte pol hodinu pešo. 

Kým sme sa k nej dostali, boli sme celkom unavení, takže tú pláž si treba naozaj zaslúžiť. Scenéria, ktorá sa nám na mieste odhalila, bola sprvu vážne nereálna – obrovské lagúny, plytká teplá voda, veľký skalnatý výbežok podobný tým v Thajsku a miliardárske jachty. Vyzeralo to tam ako z GoPro reklám, tak som vytiahol dron a okamžite si to celé natočil.

Cestou späť sme sa zastavili v maličkej reštaurácii, kde obsluhovali tí najmilší a najsympatickejší čašníci, akých sme kedy stretli. Z tohto dňa sme boli takí vyzážitkovaní, že nám ani nevadilo ísť ďalšie tri hodiny autom späť na hotel.

Neobmedzovalo ťa, keď o programe celého dňa rozhodovali tvoji fanúšikovia?

Obmedzilo ma to iba v tom, že nie vždy vybrali miesto, s ktorým som sa úplne stotožňoval. A to by mohli povedať aj viacerí starší diváci, pretože v tom čase hlasovali prevažne tí mladší a vyberali návštevu pláže či stavanie hradu z piesku. Bolo to niečo úplne nové, ale zvládli sme to.

Na ktorú krajinu máš najsilnejšie spomienky?

Ak poviem, že Amerika, tak si o mne budú ľudia myslieť, že som amerikanofil, ale bude to tá Amerika. Konkrétne Santa Monica a Venice Beach v Los Angeles sú pre mňa synonymom slobody. Pre mnohých to tak nemusí byť, pretože nehrali hru GTA, ktorá je pre mňa a mojich rovesníkov obrovskou generačnou závislosťou.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Daniel Štrauch (@gogomantv) on

Keď tam prídem ja, tak je to úplne iný zážitok, pretože si poviem, že toto som videl vo filme a toto poznám z hry. Ale ak by tam prišiel niekto starší, tak si všíma iba odpadky na zemi, bezdomovcov alebo iné negatívne spojitosti.

Už len to, že sa tam môžem pozerať na more a ľudí, ktorí cvičia, skejtujú a tancujú, je pre mňa oslobodzujúce. Vyhovuje mi na tom aj to, že tam nikto nerieši toho druhého. Môžem si tam rozprávať do kamery bez toho, aby som si pripadal divne, pretože to tam bežne robia aj ostatní.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Daniel Štrauch (@gogomantv) on

Dubaj je oproti tomu úplný kontrast. Páčilo sa mi, čo tam ponúkajú a je obdivuhodné, čo v takom krátkom čase dokázali vytvoriť z púšte, ale ich mentalita je mi strašne vzdialená.

Zaujímavou destináciou bolo Bali, kde panuje úplne iný typ života. Napriek tomu, že bývajú v skromných podmienkach, sú nadmerne šťastní a nepotrebujú k životu nič viac. Prekvapili ma však špinavé ulice a pobrežie, ale keď sme vypadli z mesta do džungle, tak je to úplne iná príroda ako tá, ktorú máme na Slovensku.

Ak by tam bolo trošku viac rozvinutosti a ekologického rozmýšľania, tak by bolo Bali úžasné miesto na život. Navyše tam človeku stačí naozaj málo peňazí, aby si tam mohol žiť ako kráľ.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Daniel Štrauch (@gogomantv) on

Bola sloboda na Bali totožná s tou, ktorú si zažil v Amerike?

Na Bali je tá sloboda úplná, ale rozvinutosť národa nie je až na takej úrovni ako inde. Cestovný ruch sa tam za zopár posledných rokov prudko rozvinul, takže sa postupne prispôsobujú návalu turistov. Napríklad tak, že v turistických centrách pribúdajú bary a reštaurácie, ktoré sú Európanom známe.

Sloboda v Amerike je taká filmová. Človek si tam môže splniť svoje filmové sny, je to centrála šoubiznisu a YouTube, odkiaľ čerpám inšpiráciu. Na Bali sa nič také nerieši a v tom spočíva čaro tejto krajiny.

Spoznávajú ťa ľudia aj na dovolenke mimo Slovenska a Česka?

V zahraničí sa to stáva veľmi zriedka a ak vôbec, tak to, že ma niekto pozná na druhej strane sveta, dokáže celkom potešiť. Svojich fanúšikov si vážim, pretože sú to ľudia, ktorí mi venujú obrovské množstvo svojho času, takže ma asi majú radi. V neposlednom rade sú to práve oni, ktorí ma živia.

Nemám to rád iba v špecifických situáciách. Napríklad na letisku, keď o štvrtej ráno stojím rozospatý v rade s ďalšími päťsto ľuďmi a príde za mnou fanúšik, ktorý sa chce odfotiť.

Na Kréte a Sardínii si bol so svojou priateľkou Luckou. Dokážete sa zhodnúť pri výbere dovolenky alebo je to skôr o kompromisoch?

Keďže máme radi podobné veci, vybrať destinácie nie je až také ťažké. Iné je to už priamo na mieste, kde sa občas začneme naťahovať, pretože Lucka by si poležala na pláži, no ja som ten, ktorý by chcel robiť hlúposti.

Na Sardínii a Kréte sme mali aj samostatný program. Keď Lucka bola na pláži, ja som si šiel pozrieť mesto. Ak však máte frajerku, treba robiť kompromisy. Ja som ich urobil, takže sme robili to, čo chcela Lucka. (smiech)

Ktorú destináciu plánuješ navštíviť v budúcnosti?

Mojím veľkým snom je Japonsko. Je to jedna z tých vyspelých a slušných krajín, kde sa človek nemusí báť, veci tam fungujú, majú tam čisto a ich kultúra je obohacujúca. Ten ich spôsob života je pre mňa strašne lákavý a chcel by som ho zažiť na vlastnej koži, či už ide o náboženstvo, mangu alebo ich legendárne hazardné minihry.

Nebojíš sa vycestovať do takéhoto neznáma?

Idem tam s partiou ľudí, ktorí tam boli už viackrát. A s angličtinou sa dohovorím hocikde, hoci Japonsko bude trošku výzvou, pretože tam po anglicky nevedia úplne všetci. Je to tam podobné ako vo Francúzsku, kde ak sa prihovoríte domácim angličtinou, tak vás odignorujú.

To isté sa vraví aj o Talianoch.

Áno, na Sardínii to bolo podobné, ale Taliani neboli až takí arogantní. Ak sme sa nedohovorili po anglicky, tak aspoň rukami nohami. Čím jednoduchšiu angličtinu sme použili, tým skôr sme sa dorozumeli. Treba s nimi komunikovať narovinu, pretože vás inak nepochopia.

Podľa čoho sa rozhoduješ pri výbere dovolenky?

Sledujem veľa seriálov a filmov, takže rozhodujúci je aj vizuál, ktorý v nich vidím. Záleží to ale aj podľa ľudí, s ktorými plánujem vycestovať, pretože aj oni majú nápady, čo chcú zažiť a vidieť. 

Každé miesto, ktoré ponúka niečo originálne, je pre mňa zaujímavé. Napríklad tento rok okrem Japonska plánujem aj výlet do Škótska, kde toho chceme za tri dni zažiť čo najviac. Berieme si drony, kamery, prenajmeme si auto a urobíme z toho krátke cestovné video pre Slovákov a Čechov. Škótsko je totiž krajina, ktorá je diametrálne odlišná od tej našej.

Na budúci rok plánujem výlety po Slovensku autom, pretože až doteraz som cestoval do zahraničia hlavne lietadlom a autom iba minimálne. Teraz to teda vymením a vyskúšam si aj tento typ dovolenky.

Spracoval: Erik Oravec
 

mohlo by vás zaujímať

Čítať článok
23.4.2018
108839
6 menej známych ostrovov Európy, ktoré treba zažiť, kým ich ešte nezaplavia davy turistov

Ak nepatríte k priaznivcom komerčných dovoleniek a máte radi pokoj pri mori, tento článok je určený pre vás.

Čítať článok
2.9.2019
3583
Kde vo svete vám naservírujú najlepšiu pizzu? Taliani ospevujú aj bratislavskú reštauráciu

Ak patríte k milovníkom pravej talianskej pizze, v tomto článku si určite prídete na svoje.