Moskva - nakupovanie

Obchody

Ak ste prišli do Moskvy míňať peniaze, určite sa zastavte v obchodnom centre GUM. Natrafíte tu na obchody svetových značiek ako Gucii, Rolex, Tiffany, Hugo Boss, Dior či Calvin Klein. Centrum zastrešuje aj niekoľko kaviarní a barov, takže ak si nemôžete dovoliť nakupovať predražené módne oblečenie, tak si aspoň vychutnajte kávičku s výhľadom na Červené námestie. Podbné značky ako v GUM nájdete aj na Traverskaja ulica, čo je najmódnejšia obchodná ulica v Moskve. www.gum.ru/en

Okhoktny ryad je najnovšie obchodné centrum, ktoré dal postaviť primátor mesta Jurij Lužkov za 350-miliónov amerických dolárov. Obchody nie sú tak cenovo náročné ako v GUM, preferujú tu najmä streetovú módu a značky Benetton, Guess, Nike, Reebok či Lacoste.

Ak si chcete doniesť z návštevy Ruska suvenír, určite by ste si mali kúpiť matriošku. Niekomu sa možno zapáčia Palekh, Kholui – lakované škatuľky ukrývajúce milé darčeky alebo maľované figúrky Dymnovskaja Igruška motivované populárnymi folklórnymi osobnosťami. Na odbyt ide aj vyrezávaný jantár, porcelán Gzhel, výšivky Voloďa či vajcia Fabergé.

Pravú chuť Ruska si vyskúšate iba na Čeremušinskij Rynok, kde po celý týždeň nájdete čerstvé výrobky zo všetkých kútov niekdajšieho Sovietskeho zväzu. Od pondelka do soboty je otvorené od 7.00 do 19.00 a v nedeľu od 7.0 do 17.00 hod. Ak sa nedáte odradiť nedostatočnou hygienou, výhodnú kúpu máte na dosah ruky.

Veľmi populárny je trh Gorbuškin Dvor, kde nájdete všetku možnú elektroniku od digitálnych fotoaparátov, cez mobilné telefóny až po lacné CD-čka. Môžete tam zájsť kedykoľvek počas týždňa do 10.00 do 22.00 hodiny.

Obchody bývajú zväčša otvorené od 9.00 do 18.00, väčšie nákupné strediská zvyčajne od 10.00 do 20.00 hod. Menšie obchody môžu byť medzi 13.00 a 15.00 zatvorené. Daň z pridanej hodnoty je 18 percent, pre niektoré potraviny a veci pre deti sa platí znížená 10-percentná daň.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!